İptal Edilen EFT Ne Zaman Hesaba Yatar

Günümüzde Elektronik Fon Transferi’nin kısaltması olan EFT’ler, bankalar arası para transferi yapma olanağı vermektedir. Yani bir banka hesabından diğer bir banka hesabına, EFT sistemi ile para göndeririz. Bu konuda bizlere yardımcı olan IBAN numarasıdır. Karşıdaki kişinin IBAN numarası alınır ve EFT işlemi gerçekleşir. Söylemek isteriz ki EFT işlemlerinin saatleri vardır. Yani haftasonu gönderim yapamadığınız gibi, bayram tatilleri ve diğer resmi tatillerde de eftler gönderilemez. Ayrıca EFT’ler saat 09.00 ile 16.45 arasında gönderilir. Aslında gönderilemez demeyelim de, bu durumların dışında bir gönderim yaptığınız zaman, paranız karşıdaki kişiye mesai saatleri içerisinde geçer. Bizlere en çok sorulan sorulardan bir tanesi de, iptal edilen eft ne zaman hesaba yatar sorudur.

Eft neden iptal edilir?

Eft’nin iptal edilme sebebini, ilk olarak bireysel sorunlardan kaynaklı diyebiliriz. Yani sizler gönderim yaptıktan sonra, kısa süre içerisinde iptal edebilirsiniz. Fakat bunu kendi mobil bankacılığınız ya da internet bankacılığınız değil de, sadece bankayı arayarak yapabilirsiniz. Eft’nin iptal edilme sebebi konusunda diğer bu nokta ise, IBAN numarasının yani hesap numarasının yanlış yazılmasıdır. Eğer sizler karşıdaki kişinin IBAN numarasını yanlış yazar ve yazılan IBAN numarası da başka bir hesaba denk gelmez ise, paranız hesabınıza geri döner. Fakat başka bir hesap ile uyuşursa, paranız başka kişiye geçer ve almanız zorlaşır. Peki iptal edilen eft nasıl öğrenilir ve kaç günde geri gelir?

iptal edilen eft ne zaman hesaba yatar

İptal edilen EFT ne zaman gelir?

İptal edilen EFT’de gönderilen paraların gelme süresi, bankadan bankaya değişir. Yani eğer toplumda kendini kanıtlamış bir banka ile çalışıyorsanız eğer(Örnek Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi) eftnin gelme süresi maksimum 3 iş günüdür. Hafta içi mesai saatlerinde eft iptal edildiyse, sizlere geri döner ve aynı hesaba yatar. Bazen istisna da olsa bu süre uzayabiliyor. Yani 3 iş günü içerisinde gelmesi gereken Eft tutarı 1 haftaya kadar uzayabiliyor. Yani geçen günü beklemek yerine, bankanızı arayarak bilgi almanızı öneririz.

EFT sorgulaması yapmayı unutmayın !

Eft karşı hesaba veya sizin hesabınıza para geçmediği zaman yapılan ilk işlem, eft sorgulaması yapmaktır. Eft sorgulamasını da, mobil bankacılık aracılığı ya da internet bankacılığı ile yapabilirsiniz. Gönderici eftyi gönderdiği zaman, dekontun üzerinde büyük şekidle EFT numarası yazar. Bu numara ile 24 saat boyunca eft sorgulaması yapabilir ve eft’nin durumunu öğrenebilirsiniz. Aslında EFT sorgulaması yapmak, kimsenin aklına gelmiyor diyebiliriz. Eft’nin durumunu öğrenmek için en etkili yol, EFT sorgulaması yapmaktır. Banka yetkilileri eftnin tüm durumunu detaylı olarak ekrana yansıtır. Yani eğer 3 iş günü süresinde herhangi bir sarkma ya da aksama gibi durumu olursa, bu ekranı açarak sarkmanın nedenini ve ne zaman hesaba geleceğini gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*