İlk Kez Kredi Kullanacaklar

İlk Kez Kredi Kullanacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Daha önce hiç kredi kullanmamış ancak ihtiyaca yönelik olarak da kullanmak zorunda kalan insanların kredi çekerken dikkat etmeleri gereken bir takım unsurlar var. Bu nedenle onlar genelde doğru sorunun hangisi olduğunu bilmezler. Bizde bu makalemizde kredi kullanmak isteyen kişilerin dikkatlerini çekmek üzere bu makaleyi hazırlamak istedik. Fakat bizim yazdıklarımızın dışında da kafanıza takılan bir soru işareti olursa yorum kısmında bizimle paylaştığınız da elimizden geldiğince yanıtlamaya özen göstereceğiz. 

KREDİYE NİÇİN İHTİYACINIZ VAR? 

Kredilerin ihtiyaca yönelik girişimler olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle herhangi bir bankadan kredi talep etmeden önce ilk yapmanız gereken şey ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemeniz. Yani krediyi kullanmaktaki amacınız nedir? Örneğin bir ev almak için mi kullanacaksınız ya da düğün mü yapacaksınız veya bir girişimde mi bulunacaksınız.  İhtiyacınızı daha önceden belirlemenizin nedeni her türlü talep için farklı faiz oranlarında kampanyaların olmasıdır. Yani bu da sizin banka seçerken hem daha dikkatli olmanızı sağlayacak hem de doğru oranları tutturmanıza neden olacaktır. Bunun yanı sıra net bir karar vermiş olmanız demek kampanyaları daha dikkatli bir şekilde takip etmenizi sağlayacaktır.  

İlk Kez Kredi Kullanacaklar

ALTERNATİFLERİ KAÇIRMAYIN 

Daha önceden de bu konuya da değinmiştik tüketiciler kredi alacakları zaman ilk önce kendi bankalarını tercih ederler. İlk kez kredi çekecek olan kişilerde aynen bu şekilde doğrudan kendi bankalarına gidecekler. Bu prosedürlerinde bir anlamda daha aza ineceği anlamını taşıyacağı için bunu bir kolaylık olarak görürler. Fakat bu şekilde olduğunda da diğer avantaları görmeyeceklerdir. İşte burada her türlü avantajı da iyice araştırmak gerekiyor. Özellikle bankalar arası karşılaştırma yapmak yerinde olacaktır. Sizin bankanız en iyisi diye düşündüğünüz anda başka bir bankanın da hiç beklemediğiniz bir teklifi size daha cazip gelebilir. 

SÖZLEŞMENİZİ MUTLAKA OKUYUN 

Kredi çekerken bankaların tamamı size bir bilgi formu verecek bu form içerisinde her türlü işlem tüm detaylarıyla yazılıdır. Ancak tüketici bunu zaman göstererek çok fazla okumaz. Bu da anlaşmanızın dışında bir madde ile karşılaştığınız da yapacağınız hiçbir şeyin olmaması demek olacaktır. Bu nedenle de kendinize boş bir vakit ayırdığınız da bankaya gidin ve formu iyice okuyun. Acele çekilen kredinin size her zaman zarar ettireceğini unutmamalısınız.

Kredi bilgi formunu doldurduktan sonra da bir takım haklarınızın devam ettiğini unutmamalısınız. Örneğin burada  Kredi Sözleşmelerinde Değişiklik Yapmakonulu haberimizde ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlk kez kredi çektiğiniz zaman ulaşabildiğiniz tüm bankalarla görüşmenizi tavsiye ederim çünkü bu alacağınız teklifler için çok önemli olacaktır. Hatta bu konuda internet üzerinden de en uygun kredi veren bankalar hakkında detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.   

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*