İcra Borcu Olana Kredi

Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığınız zaman bankaların değerlendirmeye alarak bakacakları ilk faktör, sizin finansal geçmişinizde neler yaşadığınız yani kredi notunuz olacaktır ve bankalar bu nota göre nihayi kararı vererek kredinize yanıt verirler. Bunun yanı sıra elbette herhangi bir icra borcunuz var ise bu banka gözünde bir olumsuz durum olarak nitelendirilecektir. Bu olumsuzluğa rağmen İcra Borcu Olana Kredi çıkar mı ? İcra borcu olmasına rağmen İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar var mıdır bu bankalardan kredi çekilebilir mi ? Bu sorulara yanıt yazımızın alt metinlerinde.

İcralık Olma Nedeniniz Önemli !

Yazımıza devam etmeden önce belirtmekte fayda var, icralık olma nedeniniz kredi çekerken bir oranda önemlidir. İcra sadece bankalar tarafından yapılmamakta ve çeşitli nedenler dolayı farklı kurumlarda size icra işlemleri başlatabilmektedir. Bu kurumlar arasından birkaç örnek vermek gerekirse, gsm operatörleri, elektrik ve doğalgaz gibi aboneliğinizin olduğu kurumlar, internet servis sağlayıcınız gibi size hizmet veren ve karşılığında fatura gönderen kurumlar da borçların ödenmemesi gerekçesi ile icra işlemlerini yasal olarak başlatmış olabilirler. Bu nedenler herhangi bir bankadan kredi talep ederken icralık olma nedeniniz de önem taşımaktadır.

Herhangi bir banka tarafından yasal işlem başlatılmış ve icralık olmuşsanız kredi çekme şansınız düşerken bahsettiğimiz kurumlardan farklı nedenlerden dolayı icralık olmuşsanız kredi çekme konusunda biraz daha şansınız var demektir. Burada önemli olan bankacılık geçmişinizin temiz olması yani kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Yani banka dışı bir icra durumu söz konusu ama bankalara olan ödemeler geçmişten günümüze düzenli ise, bankalar kredi verme konusunda çok katı olmayacaktır. Fakat, icralık olma durumu bankalardan kaynaklı bir durum ise kredi çekme talebiniz büyük ihtimal olumsuz yanıt alacaktır. İcra borcu olana kredi veren bankalar elbette var fakat bu bankalar ya kredi notu yüksek bir kefil yada bir taşınmaz teminat isteyebilirler.

Bankanın isteyeceği teminatlar arasında, ev,araba,dükkan yada arsa gibi değer gören taşınmaz mülkler vardır. Tabi eğer güçlü bir kefiliniz var ise bunlara gerek kalmayacaktır. Yazımızın bu kısmında ufak bir hatırlatma yapalım, tüm bunlara rağmen bankalar kredinize olumsuz yanıt verebilirler. Bu gibi işlemler ( kefil, teminat vs. ) kredi talebine olumlu yanıt alma konusunda şansımızı biraz daha arttırmakta ve kesin kredi onaylanacak anlamına gelmemektedir.

İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

Yukarıda bahsettiğimiz nedenler dolayı farklı kurumlardan bir icra durumu söz konusu ise, QNB Finansbank, Odeabank ve Şekerbank size kredi konusunda daha esnek davranabilir. Fakat herhangi bir banka borcu dolayısı ile icralık olmuşsanız, kefil ve teminat ile şansınızı yükselterek diğer bankalara da başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*