Ücretsiz araç muayene sorgulama

Araç Muayene Sorgulaması Nasıl Yapılır? Ücretsiz Muayene Sorgulama

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişim göstermesinden dolayı, yeni teknolojik araçlar ve donanımlı arabalar üretilmiştir. Özellikle araç sayısında artış gözlenmesi de, bir takım zorunlu uygulamaların hayatımza gelmesine sebep olmuştur. Bilindiği üzere Ulaşım, Denizclik ve Haberleşme Bakanlığı’nın getirmiş olduğu bir yasaya göre, trafik kazalarını önlemek ve suç unsurlarını ortadan kaldırmak amacıyla, her 2 yılda bir araçların muayene yaptırılması zorunlu hale gelmiştir.

Muayenelerini yaptırmayan araç sahipleri bazı cezai işlemler ile karşı karşıya kalmıştır. Muayene işlemleri yapıldıktan sonra araç için trafiğe uygunluk verilmektedir. Fakat bazı testlerden geçemeyen araçlara bir kaç kez daha şans verilir. Yani sorunlarını giderdikten sonra tekrar gelmesi istenir ve muayene bu şekilde yapılır. Bizlere gelen sık sorulardan bir tanesi de, muayene randevusu nasıl alınır ve muayene sorgulaması nasıl yaparım gibi sorulardır. Sizler için bu sorulara detaylı olarak cevap verdik.

Araç muayene randevusu nasıl alınır?

Ulaştırma, Denizclik ve Haberleşme Bakanlığı, online olarak randevu alabilmeniz için, http://www.tuvturk.com.tr/ adresini aktif etmiştir. Yani randevu alabilmek için kullanacağınız site burasıdır. Bu siteye giriş yaptıktan sonra randevu al alanına gelmeniz, ve devamında aracın plakasını yazmanız gerekmektedir. Plakanın alt kısmında muayene numarası verilecektir. Yani bütün istenen bilgileri eksiksiz doldurmanız ve muayene numarasını not etmeniz gerekiyor.

Araç muayene sorgulaması

Alınan araç muayene randevusu nasıl sorgulanır?

Az öncede belirtmiş olduğumuz gibi http://www.tuvturk.com.tr/ adresi bu konuda hizmet vermektedir. Bu adrese giriş yapmanız halinde, aldığınız randevuyu da sorgulayabilirsiniz. Buna ek olarak D-devlet kapısı da bu işlem için uygulanan bir yöntemdir. E devlet üzerinden Ulaştırma, Denizclik ve Haberleşme Bakanlığı’nın alanına geçiş yapılması ve devamında plakanın yazılması gerekmektedir. Daha sonra trafik tescil belgesi seri numarası ve muayene numarası gibi bilgilerin isteneceği bir ekran açılır ve bu alanların eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Bu bilgiler yazıldıktan sonra muayene detaylı olarak çıkar. Bu işlem tamamen ücretsizdir.

Kısa mesajla araç muayene sorgulaması nasıl yapılır?

Araç hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyen bireyler, araçların muayene raporlarına detaylı olarak ulaşmak isterler. Geçmişe yönelik tüm sorgular E-devlet ve TUVTÜRK üzerinden sorgulanabileceği gibi, aynı zamanda kısa mesaj ile de sorgulanmaktadır. Kullanmakta olunan cep telefonları üzerinden mesaj ekranını açıp devamında plaka numarasını 5664’e göndermeniz gerekmektedir. Bu işlem için, Avea, Vodafone ya da Turk Telekom hattı kullanıcısı olmanız gerekiyor. Buna ek olarak bu işlem için alınan ücret 8 TL’dir. Kontörlü bir hattınız varsa eğer bakiyenizden düşer. Faturalı hattınız var ise, bir sonraki faturanıza yansıtılır. Bu işlemde alınan bir ücret olmasından dolayı, sıklıkla tercih edilmez. Fakat araç hakkında tüm detaylı bilgileri vermesinden dolayı, kullanan bireyler de vardır. Mesaj gönderimi yaptıktan sonra, kısa mesaj yoluyla araç hakkındak tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*