HGS Başka Araçta Kullanılabilir Mi ?

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi anlamına gelen HGS, köprü ve otoyollarda hızlı geçişin sağlanması için kullanılan etiket sistemine verilen isimdir. HGS köprü ve otoyollardan geçiş yapılırken oluşan uzun kuyrukları önlemek amacıyla yapılmış olan bir sistemdir. HGS sisteminde plakaya ait bir etiket verilir ve bu etiket plaka dikiz aynasına yapıştırılarak geçişler esnasında otomatik okunmasına ve geçişin otomatik yapılmasına sebep olmaktadır.

HGS Etiketi Nasıl Alınır?

HGS etiketinin alınabilmesi için başvuru PTT şubelerine yapılmalıdır. PTT şubelerine başvuru yaparken araç ruhsatı, kendi kimlik bilgileriniz ve ehliyetiniz gerekli olmaktadır. Araç ruhsatınızda aracınızın plakası, modeli yazmaktadır. Her aracın modeline göre geçiş ücreti değişmektedir.

Bir taksiyle, bir kamyonun, bir tırın geçiş ücreti elbette ki birbiriyle aynı olmamaktadır. Her aracın modeline göre farklı ücretler belirlenmektedir. Ve verilecek olan ücrette bu araca göre belirlenmektedir. Aracınızın plakanıza entegre edilmiş olan etiket aracın dikiz aynasına yerleştirilmektedir. Aracın dikiz aynasına yerleştirilecek olan etiket bir defa söküldükten sonra bir daha aynı araca takılsa dahi çalışmayacaktır.

HGS Başka Araçta Kullanılabilir Mi?

HGS etiketi bir araca araç modeline ve plakasına göre entegre edilen bir sistemi oluşturmaktadır. HGS köprü ve otoyol geçişlerinde otomatik geçiş ücreti kesintisinin yapılmasını sağlamaktadır. Ancak ücret kesintileri araç modeline göre yapıldığından dolayı, bir araca ait olan HGS etiketinin, başka bir araçta kullanılma imkânı bulunmamaktadır.

HGS başka araçta kullanılabilir mi sorusuna cevap kullanılamaz ve her araca özgü olan bir etiket sistemi bulunmaktadır. Araç değişimi yapsanız dahi kendi HGS etiketinizi o araçtan söktükten sonra, aldığınız yeni araca entegre etme imkânınız bulunmamaktadır. Alacağınız yeni araca karşılık olarak yeni bir HGS etiketi almanız gerekmektedir. Bu HGS etiketini yeni aracınıza yerleştirerek geçişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*