İpotekli Kredi Almak Mümkün mü?

Sigortalı olarak çalışmayan, her hangi bir iş yerinde resmi çalışma kaydı bulunmayan ve belgelenen bir geliri olmayan ihtiyaç sahiplerinin başvurmuş olduğu bir kredi çeşididir ipotekli kredi. İpotekli kredi almak mümkündür ancak bu kredi türüne başvurmanın belirli yolları ve kuralları bulunmaktadır. Peki ipotekli kredi almanın yolları ve kuralları nelerdir? İpotekli Kredi Almak Mümkün mü?

Öncelikle ipotekli kredi kredi ihtiyacı duyan kişilere bedel gösterdikleri ipotek karşılığında nakit olarak verilen bir kredi çeşididir. Böyle bir durumda ihtiyacınız olan kredi miktarının iki katı karşılığında ipotek edebileceğiniz bir mal varlığınızın olması gerekmektedir. Örneğin 50 bin tl lik bir krediye ihtiyaç duyduğunuzda ve bu kredi ipotekli kredi olarak çekmek istediğinizde bu krediyi ancak ihtiyaç kredisi olarak alabilirsiniz. Yani ipotekli kredi konur kredisi, araç kredisi ya da başka bir kredi çeşidi olarak değil sadece ihtiyaç kredisi olarak verilir. Bu yüzden çekeceğiniz ipotekli kredi de ihtiyaç kredisinin faiz oranları uygulanır.Çekeceğiniz 50 bin tl lik ipotekli ihtiyaç kredisi için ise ipotek olarak verebileceğiniz en az 100 tl lik bir mal varlığınızın olması gerekmektedir. Eğer böyle bir mal varlığınız yoksa ipotek olarak gösterebileceğiniz mal varlığınızın ederinin yarısı kadar bir kredi çekebilirsiniz. Örneğin 80 bin tl lik bir mal varlığınız varsa bunun ancak 40 bin tlsi kadar kredi isteyebilirsiniz.

İpotekli Kredi Almak Mümkün mü?

İpotekli kredi almanızın bir diğer koşuluda en fazla 36 aya varan vade vermeleridir. 36 aydan daha fazla bir vade imkanı sunmamaktadır ipotekli kredi veren bankalar. Bu yüzden en fazla 36 aya varan bir ödeme planı çıkartabilirsiniz kendinize ve bu ödeme planına göre ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız gerekmektedir. Aksi takdir de banka ipotek göstermiş olduğunuz mal varlığınıza el koyabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*