HalkBank Esnaf Kredisi

HalkBank Esnaf Kredisi -Türkiye’nin en büyük banklarından olan Devlet Bankası olan HalkBank Esnafları yalnız bırakmayarak gerekli finansman ihtiyaçlarını Esnaf Kredisi ile karşılamaktadır. Esnafların bankası olarak bilinen Halk bankası Esnaf ve Sanatkarlar kooperatifleri ile anlaşmalı olarak Esnafın kalkınması için gerekli finansman ihtiyaçları uygun faiz oranları ve geri ödemeli seçenekleri ile kredi vermektedir.

Esnaflara özel olarak sunulan kredide İşletme ve yatırım kredi imkanları ile ihtiyaçları karşılanmaktadır. Çok uygun faiz oranları ile verilen kredide ESKK kefaletiyle ve ESKK Kefaleti olmadan kredi alabilecekleri gibi Sıfır faizli kredi ve halk esnaf kredilerini alabilirler.

ESKK Kefaletiyle Esnaf Kredisi

Halk Bankası ESSK kefaleti ile işletme ve yatırım kredisini 60 aya kadar vadeli 3 ve 6 aylık ödeme periyotları ile İşletmenin risk gruba göre 75.000, 100.000 ve 150.000 bin tl kredi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu krediyi almak için ESKK   yani  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kefaleti ile krediyi alabilirsiniz. bu kredi almak için ilinizde bulunan  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine gidip başvuruda bulunmanız lazım.  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri bu kredi için sizden iki kefil istemektedir. En az bir memur ve kredi notu yüksek olan bir kefil daha istemektedir.  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine  Nüfus cüzdanı örneği, Esnaf Oda Kayıt Belgesi, Esnaf Sicil Tasdiknamesi ve Vergi Levhası Fotokopisini götürerek başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.  Ayrıca belirtmek isteri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak bağlı olduğunuz hizmet alanında hizmet ettiğiniz kooperatife başvuru yapmanız gerekmektedir.

Esnaf kredisi başvurunuzu onaylanması durumunda yine ESKK giderek geri ödeme periyotlarını belirlemeniz ve kefillerinizle birlikte senetlere imza atmanız gerekmektedir.  Faiz oranları çok uygun olup, Eğer kredi ihtiyacınız varsa başvurmanız gereken kredi tipidir.

ESKK Kefaleti Olmadan Esnaf Kredisi

Halk Bankası Esnaf Kredisi ile sadece Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne  (ESKK) kefaleti olmadan da kredi çekebilirsiniz. Ancak bu kategori de ki krediler için bilanço değerlendirmesi yapılmaktadır.  ve Gelir gider değerlendirmeniz sonrasında Halk Bankası Esnaf Kredisi ile 100.000, 125.000 ve 150.000 tl kredi alabilirsiniz. kredi ödeme periyotları 3 ve 6 aylıktır.

Bu krediyi hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Fakar bu krediyi her işletme almayacağını belirtmemiz lazım. Bu kredi türünü sadece büyük işletmeler almaktadır. Yani bilanço tutan büyük işletmeler almaktadır. Küçük işletmelerde ki bilançolar pek hareketli olmadığı için bu krediyi almakta sıkıntı çekebilirler. Eğer küçük bir işletme iseniz bir önceki kredi türünü yani ESKK kefaleti ile kredi başvurmanız halinde kredinizin onaylanma oranı daha yüksektir.

Başvuru Halk Bankası yapılmakta olup başvuru için gerekli belgeler Nüfus cüzdanı örneği, Esnaf Oda Kayıt Belgesi, Esnaf Sicil Tasdiknamesi ve Vergi Levhası Fotokopisidir. Bu krediyi almanız için ESSK kaydınızın olması ancak ortağı olmamanız gerekiyor.

Halk Bankası Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Halk bank Esnaf kredilerinden biri olan Sıfır faizli esnaf kredisi ile finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu kredi türünü belli işletmeler alabilir, ve bu işletmelerin sıfır faizli esnaf kredisini alması için Esnaf Vergisi Muafiyet Belgesinin olması gerekmektedir. Bu Esnaf kredisini kaybolan meslekler içindir. yani oyacılık, taş işçiliği yorgancılık meslekleri ifa eden esnaflar içindir.

Halk Bank Sıfır Faizli Esnaf Kredisine başvuru için en 3 yıllık bir ustalık belgenizin olması gerekmektedir. Ayrıca 1 yıldır kendi adınıza işlettiğiniz bir işletmeniz olması gerekmekte…

Sıfır faizli esnaf kredisinde 30.000 TL’ye kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu kredinin %100’ü faizsizdir. Genç girişimcilere yani KOSGEB projesini bitiren girişimcilere ve başvuru tarihi itibari ile 30 yaşını doldurmuş esnaf ve sanatkarlara 100.000 TL destekli kredi verilebilir. Sıfır faizli kredi..

Halk Esnaf Destek Paketi Kredisi

Esnaf ve sanatkarların KOBİ’lerde yer alan işletmelere verilmektedir. KOBİ-Esnaf kredisi olan bu kredi paketinde 150.000 TL kadar kredi alabilir, en az vade süresi ise 36 ay olmak zorundadır.  Bu kredi paketinde ödeme periyotları 3 aylık olarak yapılmakta olup başvurular Halk bankası şubelerine yapılmaktadır.

Devlet bankası olan Halk Bankası Esnaf kredisi ile esnafların yatırım ve sermaye ihtiyaçlarını karşılamaları için esnafları kalkındırma kredisidir. 4 çeşit kredi türü veren Halk Bankası esnafların ihtiyaçlarını büyüklüklerine göre kredi imkanları ile karşılamaktadır. birinci kredi türünde yer alan(ESKK Kefaletiyle Kredi) esnaflar genellikle küçük işletmeler olup kredi kullandırımları kooperatifler aracılığı ile yapılmaktadır. Bu kredi türünü bütün küçük işletmeler kullanmaktadır. Yeni bir ticari araç alanlar, yatırımları için gerekli sermaye ve yatırım ihtiyaçları için verilmektedir.

İkinci Tür kredi ESKK kefaleti olmadan esnaf kredisi ise büyük işletmeler yani Bilanço tutan gelir ve giderleri yüksek olan işletmeler için kooperatif kefaleti olmadan kredi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Esnaf kredisi ile ilgili sorularınız var yorum alanında bize sorabilirsiniz. Sorularınız uzmanlarımız tarafından en kısa sürede cevaplanacaktır.

13 Comments Posted

 1. Kredi puanım 930 işeyirini yeni açtım kooperatife verebilecek ipoteğim var kefil isterlermi yine birde başka bir kooperatiften 2003 de kredi çektim ve icralık oldum ödedim bu durumda yine kredi kullanabilirmiyim

 2. ben bayan esnafim puanim düşük işimi büyütmek istiyorum ne yapmam lazim yol gösterirseniz sevinirim merzifonda ikametgah ediyorum fakat burda pek kimsemiz yok yardimci olursaniz minnetkar olurum

  • Merhaba, öncelikle kosgeb deneyebilirsiniz haricinde puanınızı yükselterek bankaların vermiş olduğu esnaf kredilerinden yararlanabilirsiniz bunun için biraz zamana ihtiyacınız olacak.

 3. Merhabalar esnaf kredisi cekicem tapuda işyeri hipotek işlemleri sırasında harç parası yatiriliyor mu kahvehanem var acaba bu paradan muaf miyim

 4. Merhabalar spor salonu isletmecisiyim isletme acmadan once daha onceden red yemis 13 kredi basvurum var ve kredi kartlarimi takibe dusmeden yapilandirdim esnaf sanatkarlardan kredi kullanabilirmiyim

  • Merhaba,

   Esnaf kefalet kredileri de normal krediler gibi değerlendirilir başvuru esnasında, Öncelikle ne zamandır kredi kartları borçlarınızı yapılandırdınız. Borçlarınızı kapattınız mı? Bunların bütün cevapları için kredi notunuza bakabilirsiniz. Kaç başvuru yaptınız veya kaç kere kredi red yediğiniz önemli değil, önemli olan kredi notunuzdur. Kredi notunuza bir bakın sonra cevabı buraya yazın bakalım

 5. Merhaba iyi çalışmalar esnaf kefalet kredisi devam ederken esnaflık terkedilmesi durumunda kredinin tamamının kapatılması istenebilir mi

  • Merhaba,

   Esnaf kefalet kooperatifi ile görüşmeniz gerekiyor. Ancak Bize göre borcun tamamının kapatılması gerekmiyor, normal olarak taksitlerinizi ödeyebilirsiniz bu alanda bir sıkıntı çıkmayacaktır.

 6. Benim internet cafem var kasabada. Şehirdeki esnaf kefalet e gittim beni ilçede ki esnaf kefalet e yönlendirdiler . Orda da tam 5 tane kefil istediler . 2 tane memur 1 tane esnaf 2 tane de özel sektörde çalışan . Burada ki yazı da 2 tane kefil yeterli diyor . Bana bunu anlatabilir misiniz şimdiden teşekkürler . Allah a emanet …

  • Merhaba,

   Kefil durumu sizin işletmenizi büyüklüğüne ve kredi notuna göre ayarlanabilir, eğer işletmeniz küçükse ve kredi notunuz düşükse esnaf kefalet daha fazla kefil isteyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*