Genel Sağlık Sigortası GSS 53 TL Yapılandırma

Genel Sağlık Sigortası GSS 53 TL Yapılandırma – En güncel bilgiler ile beraber bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu  Başkanı  Dr. Mehmet Selim Bağlı tarafından açıklanan bilgilere yer verdiğimiz yazımızda GSS hakkında son değişiklikler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve sağlık hizmetlerinden faydalanamayanlar için bildiğiniz gibi Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) prim sistemi uygulanmaktadır. Daha önce 65 TL ile 395 TL arasında değişen GSS primlerine düzenleme getirildi ve eski GSS borçlarının da silinmesi sağlandı. Şimdi ayrıntıları ile beraber GSS yapılandırma ve GSS 53 TL prim ödemeleri konusunda son bilgileri sizlerle paylaşalım.

GSS Borçları Siliniyor

8 Mart 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren torba kanun gereği GSS primleri 53 TL oluyor. Ve bu kanun prim ödemelerinin yanı sıra eski Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının da silinmesini sağlıyor.

Genel Sağlık Sigortasında Yeni Sistem

  • Hane bireylerinin ortalama geliri asgari ücret tutarının 1/3 altında olanlar yeşil kartlı sayılacak ve bu kişilerden GSS prim ödemesi alınmayacak. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaları sağlanacak.
  • Hane bireylerinin ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar ise güncel asgari ücret brüt tutarının %3’ü kadar genel sağlık sigortası primi ödeyecekler. 2017 GSS Prim miktarı 53 TL olarak hesaplanmaktadır.
  • Gelir testi zorunluluğu da kaldırılmış olup herkes için prim borcu aynı seviyede sabitlenmiştir.

GSS Geçmiş Dönem Borçları Olanlara Müjde!

Resmi gazetede yayınlanan torba kanun ile birlikte geçmiş dönem GSS borçlarının da silinmesi sağlanacak. Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış ve prim ödememiş borçlular için, yeni bir gelir testi yaptırılması ve eğer hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3 altında çıkarsa tüm borçların silinmesi sağlanacak. Gelir testi sonucu asgari ücretin 1/3 üstünde çıkanlar ise borçlarını her ay 53 TL olacak şekilde yapılandırma imkanı bulacaklar. 12 ay GSS prim borcu yapılandırma kapsamında faizler ve gecikme zamları hesaplanmayacak ve her ay 53 TL olarak hesaplanacak.

GSS  53 TL Prim Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor?

SGK Kurum Başkanı Bağlı yeni düzenlemenin 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe gireceğini açıklamıştır. Genel Sağlık Sigortası GSS 53 TL Yapılandırma hakkında ki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*