Gelire Göre Ne Kadar Kredi Çıkar

Çok çeşitli kredi paketleri, kredi çekmek isteyenlerin de kafasını karıştırırken, her bankanın ayrı prosedür uygulaması tüketicilerin kafasında “ gelire göre ne kadar kredi çıkar “ sorusunu gündeme getiriyor. Bankaların kredi konusunda tutarsız davranmaları, her kişiye ayrı kredi onayı sunması gelire göre kredi hesapmalasınıda zorlaştırmakta. Siz, kredi için başvuruda bulunup gelirinizi ispatladıktan sonra ne kadar kredi onayı çıkar, istediğiniz tutarda kredi çıkar mı, gelire göre nasıl kredi hesaplanır ?

Merkez Bankası tarafından 2007 yılında açıklanan Finansal İstikrar Raporunda, kredi çekmek için başvuruda bulunan ve gelirini belgeleyebilen kişilerin yıllık kazanç miktarlarının %30’luk kısmının kredi taksitlerini karşılaması gerekiyor. Buna karşın, bankaların da genel yaklaşımı bu şekilde olup, kredi taksitlerinizin aylık gelirinizin en az 1/3 oranında olması yönünde.

Bu durum kesin bir hüküm değildir,bankalar çekilmek istenen kredi tutarına, vadesine  ve kredi türüne göre hareket edebilirler. Gelire göre ne kadar kredi çıkar sorusu tüm bu sebeplerden dolayı değişkenlik göstermektedir. Ayrıca en önemli unsur kredi notu puanı da çok önemli olup göz ardı edilmemelidir. Şu an itibari ile yüksek gelir sahibi olmanıza karşın, eski kullanmış olduğunuz kredi kartı borç ödemelerinde veya çekmiş olduğunuz önce ki kredileriniz de ödemelerde aksaklık yapmış iseniz, kredi talebinde bulunduğunuz zaman dilimi içerisinde hali hazırda kullanmış olduğunuz bir krediniz mevcut ise veya geliriniz yüksek olmasına karşın bunu belgeleyemiyorsanız da kredinize yanıt olumsuz olacaktır. Bu gibi durumlar haricinde gelirinizi belgeleyebiliyor iseniz ve kredi notunuz yüksek ise, Merkez Bankasının belirlediği oranlarda maaşınıza göre kredi çekmeniz mümkün.

Gelire göre ne kadar kredi çıkar sorusuna ek bir soru da bu gelire aile bireylerinin gelirlerini de ekleyerek daha fazla kredi çekilebilir mi ? Evet, sizin istediğiniz kredi tutarı gelir – kredi oranına takılıyor ve istediğiniz tutar kadar kredi çıkmıyor ise, aile de çalışan ve gelirini belgeleyebilen aile üyelerini de göstererek istediğiniz kredi tutarında kredi çıkabilir. Bu şekilde bir yöntemi de her banka kabul etmeyebiliyor ama özellikle eşin geliri genellikle tüm bankalarca onay alabiliyor. Burada önemli olan aile bireylerinin gelirlerinin ispatlanabilir olması.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*