Gelire Göre Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi veya diğer kredi kullanımlarında yasa gereği hane halkının yada bireyin geliri, kredi tutarını etkilemektedir. Tüketicilerin yaşadığı en büyük problemlerden birisi de maaşlarına bağlı olarak istedikleri miktarda konut kredisi kullanamamaktır. Türkiye’de maalesef maaşların artık bankalardan resmi şekilde yatırılması gerektiği halde çoğu şirketin vergi yükünü bahane göstererek çalışanlarına maaşının bir kısmını resmi olmayacak şekilde elden vermesi, kredi çekmek isteyen kişiyi zor durumda bırakmaktadır. Maaşı 3500 TL olan bir kişinin bankadan resmi olarak aldığı maaş 2000 TL elden aldığı maaş 1500 TL olunca, kredi talebinde o kişinin ispatlanabilir geliri 2000 TL olduğundan daha fazla kredi çıkması gerekirken maalesef düşük kredi tutarı çıkıyor. Maaşa göre konut kredisi hesaplaması yöntemi ile maaşınıza göre ne kadar konut kredisi kullanabileceğinizi sorgulayabilirsiniz. Sorgulamada temel alınan yöntem; aylık ispatlanabilir gelirinizin yarısı tutarına denk gelecek kredi taksitlendirme tutarında kredi miktarı belirlenir.

Gelire Göre Ne Kadar Kredi Çıkar ?

Bu yöntem ile size birkaç örnek verelim. Sizin, belgeleyebileceğiniz maaşınız 2000 TL ise, 120 ay vadeli bir konut kredisi kullanmak istediğinizde 2000 TL / 2 : 1000 TL , 1000 TL X 120 AY VADE : 120000 TL. Yani, eğer konut kredisi talebinde bulunurken ödediğiniz aktif bir kredi yok ise, en fazla 120 Bin Lira konut kredisi kullanma hakkına sahipsiniz demektir. Konut kredisinde tutarı, hane halkı bireylerinin ispatlanabilir gelirini de ekleyerek arttırmanız mümkün. En önemlisi, eşlerin ortak geliri bankalar tarafından daha çok kabul görmektedir. Bu hesaplama ile, eğer siz 2000 TL ve eşiniz de 2000 TL gelir belgeleyebiliyorsanız bankadan 240 Bin Liraya kadar konut kredisi alma şansına kavuşursunuz.

Konut Kredisinde Maaşın Yüzde Kaçı Hesaplanır ?

Konut kredisi kullanımı hesaplamasında maaşının %50’si baz alınarak hesaplama sağlanır. Dikkat etmeniz gereken hususlar; mutlaka gelirinizin belgelenebilir olması ve eğer hane halkını da hesaplamaya katacaksanız, aynı ikametgahta oturmaları ve 1.derece yakın olmaları, hesaplamaya katılan aile bireylerinin de ispatlanabilir gelirlerinin olması önemlidir. Gelire göre konut kredisi hesaplama bu şekilde yapılmaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*