Kredi Kartınız Güvende mi ?

Çağımızın ödeme alışkanlığı; kredi kartı. Artık internetten alışveriş sayısının da fazlalaştığı bir dönemdeyiz. Devlet politikası gereği oluşturulan maaş kartları da bu işin bir parçası. Ayrıca kredi kartı alışverişlerinde sağlanan taksit imkanları da tüketicilerin en çok yararlandığı kampanyalar çerçevesinde ilgi topluyor. Peki, neredeyse her tüketicinin cebinde bulunan ve sayısı her geçen gün artan kredi kartları ile ilgili nasıl güvenlik önlemleri oluşturulabilir ? Kullandığınız kredi kartı ne kadar güvenli ? Kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçerse ne gibi sonuçlar ortaya çıkar ? Siz, kredi kartı bilgilerinizin başkalarının eline geçmemesi için ne yapmalısınız ? Bu ve benzeri tüketici sorularına çözüm bu yazımızda.

Kredi Kartı Güvenliği

Evinizden dışarı çıkarken kapınızı nasıl açık bırakmıyor ve kilitliyorsanız, kartınıza ait de mutlaka tahmini zor bir şifre belirlemelisiniz. Evinizin anahtarını paspasın altına koymadığınız gibi kartınızın şifresini de kolay erişebilir bir şekilde oluşturmamalısınız. Doğum yılınız, tuttuğunuzun takımın kuruluş tarihi, 0123 gibi kolay şifreler, evlilik yıldönümünüz gibi basit şifreler oluşturmanız, kartınızın güvenliğini tehlikeye sokar. Bunun yanı sıra, arkadaşınız dahi olsa şifrenizi kimseyle paylaşmamalı ve bankamatikten yaptığınız işlemlerde de şifrenizi saklamalısınız. Bu alışverişlerinizde de geçerlidir, şifrenizi kimseye göstermemelisiniz. Ayrıca bankamatiklerde uzaktan izleme cihazları ile gözleniyor da olabilirsiniz bu durumu da göz ardı etmeden şifre girerken mutlaka bir elinizle şifrenizi saklamanızda fayda var. İnternet bankacılığı şifrenizi oluştururken de devamlı kullandığınız şifre yerine zor ve harf-rakam karışık bir parola oluşturmanız güvenliğiniz açısından önemli.

Online Ödemelerde Dikkat Edin

İnternetten alışveriş yapmayan kalmadı gibi, bu durumda hangi sitelerden alışveriş yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Kesinlikle güvenli olmayan ve fiyatı oldukça düşük tutulan ürünlü sitelerden uzak durunuz. İnternet alışverişlerinizde, size tavsiyemiz kredi kartınıza ait bir sanal kart kullanmanız. Neredeyse her bankanın verdiği bu hizmet sayesinde sadece limitiniz dahilinde online alışveriş yaparsınız. Ayrıca, bankanızın müşteri temsilcisini arayarak 3d ödeme doğrulama hizmetini de talep ediniz bu sayede internet alışverişlerinizde sizden cep telefonunuza gelecek olan doğrulama kodu istenecektir. Bu kod olmazsa alışveriş gerçekleşmeyecektir. Bu sayede kartınızı internet alışverişlerinde daha güvenli kullanabilir ve başkasının eline geçse bile bu yolu engellemiş olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*