Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek

Kredi; bankaların müşterilerine finansal destek sunmak amacıyla verdikleri nakde denilmektedir. Bankalar kredi verirken müşteri için çeşitli kıstaslara bakmakta ve bu kıstasları değerlendirerek, kredi verip, vermeme konusunda bir karara ulaşmaktadır. Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek konusunda da bazı kriterlere bakan bankalar, koşullara bakarak hareket etmektedirler.

Bankalar kredi verirken öncelikle olarak müşterinin kredi notuna bakmakta ve kredi notunun yüksekliği kredi almalarında, aldıkları kredi miktarına ciddi ölçüde etki etmektedir. 0 ile 1900 arasında değişen kredi notunun kredi çekme ihtimaline olumlu etki etmesi için kredi notunun 1500 seviyelerinde olması gerekmektedir.

Bankalar kredi verirken kredi notunun haricinde kredi risk raporlarına da göz atmaktadır. Kredi risk raporları, müşterinin son beş yılda olan finansal etkileşimleri göstermektedir. Kredi risk raporlarında ki inişler çıkışlar bankanın kredi verip vermemesini ciddi ölçüde etkilemektedir. Son beş yıl içinde takibe düşen müşterilere, kara listeye giren müşterileri kredi verilmeyecektir. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse, kredi almanızda o denli kolay olacaktır.

Kredi Çekerken Gelir Belgesinin Önemi 

Bankalar kredi verirken gelir belgesi talep etmektedir. Bunun en önemli sebebi bankaların kredi verirken gelir belgesini göz önünde bulunduruyor olmasıdır. Gelir belgesi kredinin verilip verilmemesini etkilediği gibi verilecek olan kredi tutarını da ciddi ölçüde etkilemektedir. Gelirinizin miktarı banka için büyük önem taşımaktadır. Gelirinizin 20 katının üstü kadar kredi alma imkânınız bulunmaktadır. Ancak kamu çalışanıysanız gelirinizin 30 katına kadar kredi alma imkânınızda bulunmaktadır. Gelir belgesi olmadan kredi çekmek çok zordur.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek Mümkün mü ?

Bu bazda bakıldığında kredi başvurusu yaparken, gelir belgesinin sunulması şart olmaktadır. Gelir belgesi ile bankalar kredi verip vermemeye ve kredi tutarına karar vermektedir. Bunun yanı sıra gelir belgesiz kredi veren bankalarda bulunmaktadır. Ancak gelir belgesiz kredi verilmesi tamamen banka inisiyatifindedir. Banka dilerse gelir belgesi olmadan kredi çekmek isteyen kişiye olumlu cevap verebilir. Ancak bunun için bir koşul söz konusu değildir.

Gelir belgesiz kredi alınabilmesinin en başlı şartı mal varlığınızın olması, geliriniz olmasa dahi aldığınız krediyi ödeyecek gücünüzün bulunmasıdır. Gelir belgesiz kredi almak için konut, araba, arsa ipotek edilebilir. İpotekleme sayesinde gelir belgesi şartı olmadan kredi alma imkânınız da bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra internet bankacılığı ve telefon bankacılığı kullanılarak yapılan kredi başvurularında da gelir belgesi talebi bulunmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*