Bankalarda Kredi Borcu Takibi Nasıl Yapılır?

Kredi; bireylerin finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalardan aldığı finansman desteği kredi denilmektedir. Kredi çeşitli isimler altında alınabilir. Taşıt kredisi, mortage kredisi, ihtiyaç kredisi kredi çeşitlerinden bazılarıdır.

Krediler alındıktan sonra kredi borçları çeşitli vadelendirme biçimine göre vadelere bölünmektedir. Kredi vadeleri 12 ay – 24 ay – 36 ay gibi çeşitli vadelere bölünerek, müşterinin kredi borcunu ödemesi sağlanmaktadır. Ancak bazen evdeki hesap çarşıya uymaz ve vadeler zamanında ya da tam olarak ödenemez. Vadelerin bu şekilde ödenemediği zamanlar da borç erteleme yoluna gidilebilir. Ancak bu konuda ödemli olan kredi borç takibinin çok iyi bir şekilde yapılmasıdır. Peki, bankalarda kredi borcu takibi nasıl yapılır ?

otomatik-odeme-talimati

Kredi Borçları İçin Otomatik Ödeme Talimatı

Devlet memuruysanız ya da kredi kartınız bulunuyorsa otomatik ödeme talimatı verme hakkına sahipsinizdir. Otomatik ödeme talimatı vererek kredi borcunuzun her ay otomatik olarak kesilmesini sağlayabilirsiniz.

Şayet devlet memuruysanız size tahsis edilen kartı bankaya göstererek, bankanın her ay düzenli olarak kartınızdan kredi borcunuzu kesmesini sağlayabilirsiniz. Maaşınızdan düzenli kesilen kredi borçları sayesinde kredi takibi yapmak gibi bir zorunlulukla karşı karşıya da kalmamış olursunuz.

Şayet devlet memuru değilseniz ancak bir kredi kartınız varsa da otomatik ödeme talimatı verme hakkınız bulunmaktadır. Kredi kartına banka her ay düzenli olarak kredi ödemesi yapmakta ve bu ödemeyi sizden belirli günlerde geri ödemenizi istemektedir. Kredi kartına otomatik ödeme talimatı vererek, kredi borçlarınızın otomatik olarak ödemesini yapmış olursunuz. Bu sayede kredi takibi yapmak durumunda da kalmazsınız.

Kredi Borçları Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi borcu takibini iyi bir şekilde yapan kişiler kredilerini ödeyip ödeyemeyeceklerinin geleceğini de görürler. Bunun için bazı durumlarda kredi borçları erteleme yoluna başvurabilirler. Kredi borçlarını erteleyerek, ödeyebilecekleri zamanda ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Bankaya hiçbir bilgi vermeden kredinin ödenmemesi durumunda takibe düşebilirsiniz, borcunuz faizlenebilir. Ancak ödeme yapamayacak durumdayken, banka şubesine giderek bu durumu müşteri temsilcisiyle görüşmelisiniz. Müşteri temsilciniz ile görüştükten sonra nasıl bir ödeme planına uyabileceğinizi bildirirsiniz. Bu sayede müşteri temsilciniz ile sizin ödeyebileceğiniz şekilde bir ödeme planı oluşturarak, ödemelerinizin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*