Faizsiz Konut Kredisi Seçenekleri

2016 yılının bitmesi ile birlikte gözler tekrar bankalara çevrildi. Herkes bankalardan gelecek yeni faiz indirimlerini beklerken devlet büyüklerinin “faiz indirimi” çağrısı da bir umut oldu. Biliyorsunuz ki para biriktirerek bir gayrimenkul sahibi olmak oldukça zorlaştı. Herkes konut kredisi çekerek kira öder gibi ev sahibi hayali kursa da halen yüksek olan faiz oranları maalesef bu kararların ertelenmesine sebep olmakta. Faizsiz Konut Kredisi Seçenekleri elbette akla ilk gelen konu oluyor böyle durumlarda.

Bankaların konut kredisi paketlerine baktığımızda en uygun bankanın 100 Bin Lira için 120 ay vade seçeneğinde geri ödeme 180 Bin Lira olarak karşımıza çıkmakta. Bu şu demek; en uygun konut kredisi veren bankalardan kredi kullansanız dahi 80 Bin Lira gibi bir faiz karşınıza çıkmakta. Üstelik rakamlar sadece faiz oranlarının oluşması ile artmıyor, kredi faizine ek dosya masrafı, eksper ücreti ve isteğe bağlı da olsa hayat sigortası ile geri ödenen tutar artış gösteriyor. Bu masraflar bankalar arasında değişkenlik gösterse de takribi 3 Bin ile 5 Bin arasında rakamlar söz konusu oluyor.

Kirada Oturmak mı Konut Kredisi ile Ev Sahibi Olmak mı?

Mantıken bakıldığında nakit olarak istenilen rakamın bir araya getirilmesinin zor olduğu gerçeği ile kirada oturmaktansa kredi kullanmak en mantıklısı gibi. Faizsiz Konut Kredisi Seçenekleri maalesef ülkemiz açısından konuşursak mümkün değil. Konut kredisi ile elimizde ki nakiti değerlendirerek 100 Bin lira kredi kullanıldığını ve 80 Bin lira faizle ödendiğini de düşünsek, 120 aylık taksit tutarları 1300 TL gibi rakamlara gelmektedir. Şu an 1000 TL kira ödediğinizi varsayar isek en azından 10 yıl sonrasında bir ev sahibi olabilmeniz hayal olmaz. Ödeyeceğiniz faiz tutarı çok evet ama evinizin değer kazanması ile birlikte bu da size zarar ettirmeyecektir.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Banka Var mı?

Daha önce ki satırlarda da bahsettiğimiz gibi böyle bir seçenek henüz mevcut değil ki bankalara ticarethane gözü ile baktığınız da para kazanma amaçlı kuruldukları gerçeği ile bu parayı vermeleri söz konusu olamaz. O nedenle faisiz konut kredisi veren bankalar yoktur diyebiliriz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*