Evde Bakım Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

Ağır engelli olduğu sağlık raporu ile kanıtlanmış, bakıma muhtaçlık kriterlerine sahip, gelir kriterleri düşük ve engelinden dolayı vücudunun büyük kısmını kullanamayan kişilere bakan yakınlarına verilen maaşa evde bakım maaşı denilmektedir. Peki Evde Bakım Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

 

Öncelikle bilinmesi gereken konu evde bakım maaşının engelli kişiye bakanın bir yakınına verildiğidir.Yani evde bakımı engellinin bakıcısı yapıyor ise bu maaşı gidip de bu kişi çekemez. Muhakkak ki bir akrabası olmalıdır.

 

Ayrıca biraz önce belirttiğimiz gibi bakılan kişinin engel oranının en az %50 ya da ‘ağır engelli’ belgesine sahip bir sağlık raporuna ihtiyacı vardır. %50 nin altında engeli olan kişilere bakanlara evde bakım parası verilmemektedir.

 

Ayrıca engellinin yaşadığı hanede bulunan kişilere, kişi başı düşen aylık gelir oranı bir asgari ücretin 2/3 ünden daha az olmalıdır. Daha fazla olduğu takdirde engelli bakım ücreti verilemez. Bu hesaplamak içinde yapmanız gereken şey evinize gelen aylık geliri evinizde bulunan hane halkı sayısına bölmek olmalıdır. Bu sizin kişi başına düşen aylık miktarınız olacaktır. Bu miktar asgari ücretin 2/3 ü yani ortalama bir asgari ücret 1.300 tl dersek 700 tl’nin altında ise engelli kişiye bakan engelli bakım maaşı alabilecektir.

 

Bu kriterlerin hepsine sahip olduğunuz takdir de ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına başvurabilir ve evde bakım maaşı talebinde bulunabilirsiniz. Böyle bir durumda bakanlığınız sizden belgeler isteyecektir. Bu belgeler; engelli kişinin engelini belirten sağlık raporu, engelli kişiye ait iki adet vesikalık, engellinin ve bakım parasını alacak kişinin kimlik fotokopisi, hane halkı kimlik bildirim formu, gelir durumu beyanı, engelli kişinin mal varlığı  ruhsat fotokopisi, engellinin öğrenim durumunu gösteren belge, engellinin anne babası boşanmış ise boşanma durumunu gösteren belge ve engellinin vasisi varsa vasi atamasına ilişkin mahkeme kararı. Bu belgeleri teslim ettikten sonra en kısa sürede evde bakım maaşı çıkacaktır.

 

Evde Bakım Maaşı Almanın Şartları Nelerdir? sorusunun cevabını beğendiyseniz aşağıda ki yorum kısmına fikirlerinizi ve önerilerini paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*