Ev Alana 15 Bin TL Devlet Desteği Nasıl Alınır

Ev Alana 15 Bin TL Devlet Desteği Nasıl Alınır-Hükümet tarafından yapılan yeni bir uygulama ile artık ev alanlar devlet desteği ile yükleri hafifleyecek Devlet tarafından bir politika olarak geliştirilen devlet desteği her alanda kendini göstermektedir, Evlilik desteği, çocuk desteği derken bir yeni destek daha geldi, Konut desteği, İlk kez ev alanlar için hayata geçirin projeden ev alanlara devlet 15 bin tl’ye kadar karşılıksız destek verecek, Birikime katkı sağlamak için Bireysel Emeklilik sistemine %25 devlet katkısında sonra ev almak isteyen kişilerin konut hesabı ile birikim yapmları halinde 15 bin tl’ye kadar destek verecek.

Resmi gazete de yayınlanan yönetmelikle konut hesabı uygulaması Ağustos ayında başlayacak olup konut almak isteye kişilerin bankalarda konut hesabı açarak amin 260 max 25000 tl yatırım yaparak 3 ila 5 arasında hesapta kalmaları dahilinde, ev aldıklarında devlet tarafından destek verilecektir.

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından yürütülecek olan konut hesabı uygulaması ile hiç evi olmayan kişilere destek sağlayarak ev sahibi olmalarında bir nebzede olsa destekte bulunacak, Vatandaşlar bu uygulamadan yararlanması için en az 3 yıl o hesapta kalmaları gerekiyor, 3 yıl sonra ev alacakları zaman birikimlerinin yanından devlet desteğinide alabilirler,

Suistimaller içinde bir kaç önem alınmış, hesaba en az 250 tl en fazla 2500 TL yatırılarbilir, bir kereden en fazla hesaba bir kerede en fazla 30 bin tl kadar para yatırabilir daha üstü bir limiti kabul edilmeyecektir.

15 Bin Ev Desteği Alma Şartları

Seçimden önce verilen sözler Hükümet tarafından uygulanmaya başladı, Evlilik desteği,Çocuk yardımı vb birçok yardım veriliyor, Bu yardımlarından biri de Konut Desteği Devlet evi olmayan vatandaşların ilk kez ev alacak vatandaşların bankalar da konut hesabı açtırmalarını ve bu hesaba en az 250 tl ile birikim yapmaları halinde ev desteği verecek. Ev desteği almanın şartlarından en önemli 7 tarihinden önce ve sonra adınıza kayıtlı herhangi bir ev olmaması, Destek sadece ilk kez ev alacak kişilere verilecektir. Konut hesabından en az 3 yıl kalınması lazım. Bireysel Emeklilik gibi bir birikim hesabı olan Konut hesabında paranızı yönetebilir portföyler yapabilirsiniz, Hesapların kontrolü bankalar tarafından yapılacak olup portföy oluşturulması yine bankalar tarafından yapılacaktır tıpkı bireysel emeklilik hesabı gibi, sadece kendiniz için değil 18 yaşından küçük çocuklarınız içinde hesap açabilirsiniz, 18 yaşından küçük çocuklarınıza açtığınız hesap sonrası aynı birikimi yapabilirsiniz, çocuğunu büyüdüğünde ev alırken devlet desteği verilecektir.

Birikim üzerinden verilecek olan destek şu şekilde hesaplanacaktır.

  • 35 ile 47 ay arasında birikimi olanlar birikimlerinin %15’i kadar devlet desteği alabilir, bu tutar 13 bin tl geçemez
  •  48 ile 59 ay arasında birikim yapanlar birikimlerinin %18’i kadar  devlet desteği alabilir bu tutar 14 bin tl geçemez.
  • 60 ay ve üzerin birikimlerinde birikimlerin %20’si alınabilir, Devlet desteği en fazla 15 bin olacaktır.

15 bin tl devlet desteği alabilmek için 60 ay ve üzeri yatırım yapmalısınız, ve birikim tutarınız 5 yılında sonunda hesabınızda 75 bin tl varsa 15 bin tl devlet desteği verilecektir.Şartlar bunla sonlanmıyor, alacağını konutun değeri ne kadar olursa olsun en az %25 ‘lik kısmının peşin verilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*