EFT Ne Zaman Karşıda ki Hesaba Geçer? Püf Noktalar

Bankalar arası para transferi olan EFT ne zaman karşıda ki hesaba geçer? EFT yaparken dikkat etmemiz gereken püf noktalar ve eft’nin nasıl yapılacağı ile ilgili uzmanlarımız tarafından detaylı bu yazıda ele alındı.

EFT (Elektronik Fon Transferi) olan ve sadece bankalar arasından yapılan para ve fon transferlerine deniz, aynı banka üzerinde ki transferlere havale denmektedir. 1992 yılında giren bu sistem Merkez Bankası tarafından kontrol edilmekte ve bütün sorumluluk Merkez Bankasına aittir.

EFT işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Merkez bankasının EFT saatleri 08.30 ile 17.30 arasında açılmakta, ayrıca her bankanın eft saatleri de bu saatler içerisinde değişiklik göstermektedir. Bu nedenle çalıştığınız bankanın EFT saatlerine bakmanız ve para transferleri emirlerinizi bu saatler içerisinde yapmanız gerekmektedir.  Eğer bu saatler içerisinde yapmanız iseniz, internet bankacılığından yaptısanız EFT saatlerinde karşıda ki hesaba geçer, Bankamatik’ten yaptısaysanız eft işleminiz gerçekleşmeyecektir. Fakat bu saatler içerisinde yaptısanız ve EFT ne zaman hesaba geçer soruyorsanız bunun cevabı oldukça basittir, genelde internet bankacılığı üzerinden işlemi yaptısanız 2-3 dakikada karşıda ki banka hesabına geçer, en geç olarakta 5 dakika içerisinde karşıda ki hesaba geçer.

EFT saatleri içerisinde işleminizi yaptısaysanız ve 5 dakika içerisinde karşıda ki hesaba geçmediyse eft sorgulama işleminde eft ile ilgili bilgi alabilir, bilgiler doğru değilse EFT’niz iade edilir, bu zaman alır, karşıda ki bankanın bunun farkına varmalı ve daha sonrasında otomatik olarak geri iade işlemlerini başlatması gerekmektedir.

EFT ne zaman Karşıda ki hesaba geçer? sorusuna cevap vermiş olduk, eft ile ilgili kafanıza takılan sorular olursa bize yorum alanında bildirebilirsiniz. Uzmanlarımız tarafından size bilgi verilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*