Halk Bankası Hesap Açma Nasıl Yapılır

Halk Bankası Hesap Açma Nasıl Yapılır – Günümüzde hemen hemen bütün işlemlerin bankacılık işlemleri ile çakıştığını göz önünde bulundurursak, herhangi bir bankada mevduat hesabı açtırmak neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Bankaların fatura ödemelerinden, sigorta işlemlerine, Havale ve EFTlerden pek çok bankacılık işlemlerine kadar bizlere sağladığı avantajlar bulunmakta. Özellikle internet bankacılığının hızla gelişmesi ve güvenirliğini en üst düzeye çıkarması gerek zamandan gerekse pekçok harici masraftan (havale masrafı vs.) bizlere avantaj sağlamaktadır.

1933 yılında çıkartılan 2284 sayılı Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu ile sosyal dengenin ve toplumsal barışın korunması için Türkiye Halk Bankası resmi olarak kuruluş sürecine girmiş, 1938-1950 yılları arasında Halk Sandıkları kanalı ile kredi hizmetlerini yürütmüş, 1950 yılından sonra Şube açma ve doğrudan kredi kullandırma yetkisi ile çalışmalarına başlamıştır. Halk Bankası borç, alacak, mevduat ve taahhütleriyle 1992 yılında Türkiye Öğretmenler Bankası T.A.Ş (TÖBANK), 1993 yılında Sümerbank’ı, 1998 yılında ise Etibank’ı devralmıştır. 2001 tarihinde Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu’nun göreve başlamasıyla Halk Bankası organizasyon yapısını değiştirerek daha karlı ve verimli bir kurum olma hedefini yükseltmiş ve buna uygun hareket etmiştir.

Bunun için organizasyon yapısını, uluslar arası rekabete ve çağdaş bankacılığın gereksinimlerine uygun olarak yenilemiş, Banka faaliyetlerini; Destek Hizmetleri,Şube Dışı Kar Merkezleri, Krediler, Mali Kontrol ve Risk Yönetimi ve Pazarlama olarak 5 ana başlık altında toplamıştır. Bu değişimden kısa bire süre sonra 2001 yılı Kasım ayında Türkiye Emlak Bankası’nı 96 şubesi ve personeliyle devir almış 2004 yılı Kasım ayında da Pamukbank T.A.Ş’ı bankacılık sektöründe örnek olacak bir süre ve uyumla bünyesine dahil
etmiştir. Pamukbank T.A.Ş.’nin de devralınmasıyla birlikte gelen şubeler ve personel ile Halk bankası Şube yapısını yeniden şekillendirmiş, bu yapılanmada müşteri odaklı özellikle KOBİ’ler ve orta üstü gelir sahibi bireysel müşterilere ayrıcalıklı ürün ve hizmet sunma anlayışını benimsemiştir.

Peki Halk Bankasında bir mevduat hesabı açmak için ne yapmak gerekir?

Halk Bankasında bir mevduat hesabı sahibi olmak için; 18 yaşını doldurmuş kişilerin Kimlik Belgesi ile, 18 yaşından küçüklerin ise velileri ile herhangi bir banka şubesine gitmesi yeterlidir.Hesap açtırmak isteyen kişi kimlik belgesi ile birlikte en yakın Halk bankası şubesine giderek hesap açtırabilir.  yazımızda da belirttiğimiz gibi hesap açtırmak isteyen kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, 18 yaşından küçük ise yanında bir velisi ile şubeye başvurması gerekmektedir.

Halk Bankası Mevduat ürün ve hizmetleri arasında; Vadesiz TL Hesabı, Vadeli TL Hesabı, Vadesiz Döviz Hesabı, Vadeli Döviz Hesabı, Vadesiz Altın Mevduat Hesabı, Birikimli Vadesiz Altın Mevduat Hesabı, Yatırım Fonlu Mevduat Hasabı v.b. bulunmaktadır. Açmak istediğiniz hesap türünü belirleyip Halk Bankası şubesine ulaştığınızda size verilen formu eksiksiz doldurup, güncel iletişim bilgilerinizi (adres, telefon vs) verdiğinizde vadesiz mevduat hesabı açmanız mümkündür. Halkbank İnternet Şubesi‘nden veya 0850 222 0 400 veya 444 0 400’ü arayarak Halkbank Dialog’dan ve Halkbank ATM’lerinden 7 gün 24 saat Vadesiz Mevduat Hesabınıza ulaşabilirsiniz. Bu hesap ile; Kart ödemelerinizi gerçekleştirebilir, faturalarınızı ve aylık ödemelerinizi düzenli olarak AB 24 talimatı vererek yatırabilir, EFT ve Havalelerinizi Halkbank ATM’lerinden, Halkbank İnternet Şubesi’nden ve Halkbank Dialog‘dan
ücretsiz olarak günün 24 saati gerçekleştirebilirsiniz.

Vadeli TL Mevduat hesabı açtırmak istediğinizde alt limit olarak 500 TL hesaba para yatırmanız gerekmektedir. Bu şekilde hem düzenli bir gelir elde etmiş olursunuz, hemde uzun vadede oluşabilecek faiz oranlarındaki değişimlerden etkilenmeden risksiz bir getiri elde etmiş olursunuz.

Halk bankasında Vadesiz Altın Mevduat Hesabı açma

altın türünden birikim yapabilir, saklama veya hırsızlık riskine karşı çalınmaendişesi yaşamadan güvenle altın alım satımı yapabilirsiniz. Birikimli Vadesiz Altın Mevduat Hesabı ile de her ay yada 3 ayda bir yatıracağınız tutarlarla En az 1 gram olmak üzere güvenle birikimlerinizi çoğaltabilirsiniz. Üreten Mevduat Hesabı ile uzun vadeli Türk Lirası veya Döviz cinsinden en az 1.000.- TL/USD/EUR hesap açtırabilir, değişen faiz oranlarından etkilenmeden hesap açtırdığınız günkü faiz oranı ile vade sonunda kadar gelir elde edebilir, Türk Lirası türünden vadesiz hesabınıza aktarılan faiz tutarıyla su, elektrik, telefon gibi düzenli ödemelerinizi otomatik ödeme talimatı vererek ödeyebilirsiniz.

Yatırım Fonlu Mevduat Hesabı açma

Yatırım Fonlu Mevduat Hesabı açmak istediğinizde en az 5.000.- TL ile hesap açtırmanız gerekmektedir. Yalnızca biraysel müşterilere yönelik olan bu hesap türü 32 ila 370 gün aralığında vade kullanmaktadır. Yatırılan tutarın %20 ile %50 arasında olan miktarı, sizin belirleyeceğiniz tercihe göre Yatırım Fonu için kullanılmaktadır.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*