2018 EFT Ücreti Almayan Bankalar

EFT Havale Ücreti Almayan Bankalar 2018

Eğer işlem yaptığınız bankanın maaş müşterisi değilseniz bu durumda para transferi işlemlerinde belli bir yüzde oranında ödeme gerçekleştirmek durumunda kalacaksınız. Bu ücret ister EFT olsun ister havale olsun hepsini kapsıyor dolayısıyla birçok banka için söylenecek söz EFT ücreti alacağı yönündedir. Üstelik bu işlemleri mobil bankacılık ya da internet bankacılığını kullanarak yapıyor dahi olsanız aynı şekilde olacak ve değişmeyecektir. Fakat bazı bankalar gelirlerinden feragat ederek EFT ve havale gibi işlemlerde ücret almayabilecekler. Bu genelde maaş müşterilerine sunulmuş olan bir hak olduğu gibi bazı bankalar ister müşterisi olsun ister olmasın EFT ve havale ücreti almıyorlar .

Bankalar Neden EFT Ücreti Alıyorlar? 

Bankaların size kredi sağladıklarının yanı sıra onların bir ticari işletme olduğunu unutmamanız gerekiyor. Dolayısıyla banka para satmanın yanında pek çok işlemlerden de gelir elde edebiliyorlar. Eğer ki sizin bir banka ile sözleşmeniz yok ise o zaman hesap özeti ekstrası dahi alsanız sizden belli oranda para kesintisi yapılır. Bunun en basit örneği de kendinizsiniz. Çünkü daha önce bu şekilde işlemler yaptınız ve sizden para kesilmiş olduğunu da gördünüz. Tahmin ediyorum ki bankadan sık para gönderip alan biriyseniz bu işlemlerden de bıktınız ve size gına geldi. Artık bu tür işlemlerden ücret alınmamasını istiyorsunuz.  

Çok uzun yıllardan beri bazı bankalar bu işlemler için ücret talep emiyorlar ancak genelde birçoğumuz erindiğimizden dolayı üşengeçlikten bu bankalara gitmiyoruz ya da onlardan hesap açtırmıyoruz.  Türkiye’ de bankacılık işlemlerinin giderek geliştirilmiş olduğunu ve bu anlamda aldığınız hizmetinde olumlu yönde ilerleme sağlamış olduğunu söyleyebiliyorum.  

2018 EFT Ücreti Almayan Bankalar

Çalıştığınız işyerinin banka ile sözleşmesi varsa bu sözleşme devam ettiği sürece herhangi bir şekilde EFT parası ödemezsiniz. Çünkü bu protokol çerçevesinde imzalanmış sözleşmedir ve para transferleri için para ödemeniz gerekmez.  Hatta genellikle bu şekilde olduğunda kredi kartınızdan ya da ek kartınızdan da kart aidatı ödemek durumunda kalmazsınız. Eğer ki çalıştığınız işyeriniz banka ile olan sözleşmesini bozmuş ise bu durumda tüm işlemlerinizde yine eskisi gibi ödeme yapmanız gerekecektir. Bunu siz bir para transferi gerçekleştirdiğiniz de anlarsınız.  

Peki, bu durumda ne yapacaksınız hangi bankalar EFT işlemlerinden para almıyorlar.  

ENPARA.COM 

Enpara kurulduğu günden bu yana hiçbir para transferi işlemlerinde ekstra bir ücret talep etmiyor. Yani buradan diyebileceğimiz tek şey bankayı kullanmanız durumunda 150 bin TL’ye kadar ücretsiz para transferi gerçekleştirebiliyorsunuz. Enpara şubesiz çalışan bir banka Finansbank’ ın alt yapısını kullanıyor olsa da burada yapacağınız işlemler bankadan ayrıştırılıyor. Hatta enpara EFT ve Havale ücretlerinden para almadığı gibi yeni çıkarmış olduğu kredi kartlarında da aidat almıyor. Onun yerine kredi kartını kullanan müşterilerine para veriyor.  

Bugün pek çok insan oturduğu yerden mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sayesinde para transferlerini günün her saatinde gerçekleştiriyorlar. Lakin bu konuda elbette ki para transferi işlem saatlerine de dikkat etmek gerekiyor. Her bankanın bir çalışma saati var ve bu saat arasında yapılan işlemler karşı hesaba geçiyor. Eğer ki siz bu saatlerin dışında bir ödeme yaparsanız bu durumda para transferi işlemleriniz bir sonraki güne geçiyor.  

Enpara kurulduğu günden bu yana hiçbir para transferi işlemlerinde ekstra bir ücret talep etmiyor.

ENPARA Fırsatlar Dünyası 

Enpara Finansbank tarafından oluşturulmuş dijital işlem bankacılığıdır. Burada yapılan her türlü işlemde de sizden para alınmıyor olması sizin bu fırsatlardan yararlanmanız noktasında önemli bir adım.  Bankaların ATM’lerinde günlük olarak nakit çekme limiti vardır. Enpara bu limiti 7 bin liraya kadar çıkarmıştır. 

 TEB 

Listemizin ikinci bölümünde TEB’ i görüyoruz. CepteTeb olarak isimlendirilen bu sistemde aynen yukarıda göstermiş olduğumuz Enpara gibi tüm işlemlerde ücret almıyor. CepteTeb ile para transferi gerçekleştirdiğiniz de ekstra bir ücret ödemek durumunda kalmıyorsunuz. Bu dijital bankacılığında bir şubesinin olmaması herkesin işine yarıyor diyebiliriz.  

Kuveyt Türk Bankası 

Senin bankan sloganıyla hizmet veren Kuveyt Türk katılım bankası olarak biliniyor. Kuveyt Türk hesap işletim ücreti almamasının yanı sıra EFT ve Havale gibi işlemlerde de sizden ekstra bir ücret talep etmiyor. Kuveyt Türk listemizin üçüncü sırasında yer alıyor.  

Yapı Kredi Bankası 

Yapı Kredi Bankasının bu hizmetinin adı Nuvo. Bir anlamda da şubesiz bankacılık hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Şubesiz bankacılık hizmeti sağlayan bankalara baktığımızda büyük bir çoğunluğunun müşterilerinden ekstra bir ücret talep etmediklerini görüyoruz. Üstelik bu bankalar aracılığı ile tüm bankacılık işlemlerinde ücret ödemek durumunda kalmıyorsunuz.  

EFT Havale Ücreti Almayan Bankalar 2018

Albaraka Türk Bankası 

Bir diğer katılım bankası olan Albaraka Türk 1984 yılından bu yana aktif olarak hizmetlerini sürdürüyor. Banka EFT ve havale işlemlerinden önceden bir ücret alıyordu ancak günümüzde son çıkan karar sonrasında bu ücreti almama kararı aldı.  

Türkiye Katılım Bankası 

Altıncı olarak Türkiye Finans katılım bankası listemize giriş yapıyor. 285 şubesi, 530 ATM’si ile Türkiye Finans da hesap işletim ücreti, havale – EFT almayan bankalar arasında yerini alıyor. 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bankacılık işlemlerinde pek çok alanda para ödemesi yapmak durumunda kalıyorsunuz. Ancak bu imkanlardan yararlanabiliyor olmanız da bir anlamda sizin ayaklarınızın daha sağlam bir şekilde yere basmasını sağlıyor. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*