Düğün Yapmak İçin Kredi Çekmek Şart mı?

Herkesin hayalidir, bir gün gelir evlilik belirir kapıda. İki aile karşılıklı anlaşır düğün günü kararlaştırılır ve ihtiyaç listesi hazırlanır. Çıkan rakam evlilik öncesi stresi de beraberinde getirir. Peki  Düğün Yapmak İçin Kredi Çekmek Şart mı? Yani, düğünde takılan takılar vs. ihtiyaçları karşılamaya yetmez mi? Kredi çekmeden düğün ve evlilik yapmak hayal mi? Elbette ki kredi çekmeden de düğün yapılabilir. Fakat bu noktada ihtiyaç listesini tekrar gözden geçirmekte fayda var. Bazı sınırlamalara gidilerek ihtiyaçtan kısılabilir ve rakam alt seviyelere çekilebilir. Kredi çekmeden düğün yapmak mümkündür bunun yolları ise yazımızın alt satırlarında.

Günümüzde hayat şartlarının getirmiş olduğu bir takım zorluklar nihayetinde bir arkadaşınıza, dostunuza, akrabanıza “evleniyorum” dediğiniz de size sorulacak ilk soru “paran hazır mı?” veya “nereden kredi çekeceksin?” olmakta. Fakat, evlendiğiniz günün ertesi sabahı güne borçsuz şekilde uyanmanız zor değil. Öncelikle kredi çekmeden düğün yapmak yada farklı bir anlatım ile kredi çekmeden evlenmek için lüks tüketim merakını bir kenara bırakmanız gerekmekte. Evlilik öncesi ev eşyası bakılırken çiftler genelde gereğinden fazla eşya almakta ve aşırıya kaçmaktadır. Oysa bir evin temel ihtiyaçları bellidir. Bunun dışında ki ürünler maalesef daha sonra kullanılmayacağı gibi boş yere de maddi sıkıntılara yol açmaktadır. Örneğin; çamaşır makinesi, ütü, buzdolabı, yatak odası takımı, oturma grubu gibi temel mobilyalar dışında çiftler ses sistemi, oyun konsolu, ekstradan balkona oturma grubu gibi bir çok zevk-i harcamalar da yapmaktadır. Sonrasında ise borçları kapatmak için sürekli çalışırken alınan bu eşyaları da kullanmaya vakit kalmamaktadır. Bu en çok tabi ki bankaların hoşuna gitmektedir. Bir çok banka, incanlarımızda ki tüketim merakını bildiği için bunu fırsata çevirmekte ve evlilik kredisi veya düğün kredisi adı altında kredi paketleri sunmaktadır. Fakat bu paketler normal ihtiyaç kredilerine göre daha fazla faiz oranı ile sunulmakta olup pek avantajlı da değildir.

Kredi çekmeden düğün yapmak için öncelikle düğün öncesi hesaplamalar iyi yapılmalı zaten yetmez diyerek kredi başvurusunda bulunulmamalıdır. Çünkü faiz oranları ile birlikte ödeyeceğiniz miktar gereği yok iken 2 katına çıkacaktır. Ev kurma masrafları için bir ödeme planı ve gelir tablosu hazırlayınız. Düğün günü takılacak ziynet eşyası ve para miktarı az çok önceden tahmin edilebilir. Bu sayede siz de ev kurma için gereken eşyalarda daha tasarruf sağlayacak markalara yönelerek uygun mobilya seçimi yapabilir ve borçsuz şekilde evinizin eşyasını bitirebilirsiniz.

Bankadan evlilik kredisi veya düğün kredisi alarak taksitler ile rahatça öderim diye düşünmeniz doğal fakat yanlış. Çünkü; diyelim ki size düğün için 40 Bin Lira lazım. Siz bankadan bu parayı kredi olarak çektiğinizde 48 ayda geri ödemeniz 60 Bin Lira olacak ve deyim yerinde ise boşu boşuna 20 Bin Lira fazla para ödeyeceksiniz. Oysa düğün öncesi yavaş yavaş eşyalar alınabilir ve kenara da para konularak birikim yapılabilir. Bu sayede evlendikten sonra borç kapatma telaşına düşmeden evliliğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Kredi çekmeden düğün yapmak için size birkaç tüyo daha verelim; öncelikle düğün tarihi belli olmadan çok önce ufak birikimler ve ufak eşyalar alınabilir. Düğün salonu çok önceden tutularak sezon öncesi indirimli şekilde düğün salonu kiralanabilir. Eğer güzel bir bahçeniz veya terasınız var ise düğün salonu tutmadan da açık havada düğün yapma yoluna gidilebilir. Gelinlik siparişi vermeden önce model beğenilir ve Çin’den sipariş verilebilir, alınan gelinlik terzide tekrar bedeninize uygun dikilir ve bu sayede en az 2000 TL tasarruf edilebilir. Lüks tüketim ihtiyaçları sonraya bırakılabilir.

Düğün Yapmak İçin Kredi Çekmek Şart mı? Sorusuna cevap tabi ki şart değildir. Kredi çekmeden evlenmek yapılacak akıllıca hamleler ile zor olmayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*