Doğum Yapan Anneye Her Ay 823 TL Devlet Katkısı

Doğum yapan anneye her ay 823 TL devlet katkısı uygulanacak. Yeni torba yasa ile yarım gün mesaide devlet tarafından sağlanan katkı belli oldu. Yeni yasa ile birlikte, doğum yapan kadınlar analık iznini kullandıktan sonra, birinci çocukta 2 ay ikinci çocukta 4 ay ve sonra ki çocuklarda 6 ay süre ile yarım gün mesai yaparak tam maaş alabilecekler. Engelli çocuklarda ise bu süre 12 ay olacak. Yarım gün mesai hakkından 3 yaş ve altı çocukları evlat edilenlerde yararlanabilecek. Bu haktan sadece devlet kurumlarında çalışan anneler değil özel sektörde çalışan anneler de faydalanabilecek. Bu yasadan faydalanan kişiler aynı zamanda süt izninden faydalanamayacaklar.

Çalışan annelere çalışma sürelerini kendilerine göre ayarlama hakkı da verildi. Yani, memur olan ve doğum yapmış anne adayı isterse haftalık çalışma süresini ikiye bölebilecek. Çalıştığı kamu kurumu ile anlaşarak 3 gün izin 3 gün çalışma şeklinde programlama yapabilecek. İşçi olarak çalışan anneye maaşının yarısını işveren verirken kalan yarısı devlet işsizlik fonundan sağlanacak.

Çocuk Okula Başlayana Kadar İzin

Bu yasa ile ayrıca , anne veya babadan herhangi birisi çocuk okula başlayana kadar yarım gün çalışma hakkına sahip olacak. Yeni doğum yapan çalışan anne, devletin kendisine tanıdığı yasal izinle sonrasında, çocuk ilköğretim okuluna başlayıncaya dek, çalışan anne veya babadan birisi işverenden kısmi çalışma hakkı talep edebilecek.

Yeni Doğum Yapan Anneye Devlet Katkısı 823.50 TL

Örnek olarak yarım gün mesai yaparak çalışan işçi bir annenin maaş hesabı

Maaşı : 2.500 TL

Yarım gün mesaili maaşı: 1.250 TL

Devlet Katkısı: 823.50 TL

Asgari ücretle yarım gün mesai yaparak çalışan annenin maaş hesabı

Maaşı : 1.344,22 TL ( AGİ dahil )

Yarım gün mesaili maaşı : 694.45 TL ( AGİ dahil )

Devlet katkısı : 823.50 TL

Devlet Katkısı Almak İçin Aranan Şartlar

  • Son 3 yıl içerisinde 600 gün SGK priminin eksiksiz yatması
  • Haftalık mesai süresinin yarısı kadar çalışmış olması
  • Analık izni bitimi, 30 gün süre içerisinde kuruma başvuru yapması

12 Comments Posted

  1. Merhabalar bn 23 yaşındayim ilk sigortalı ıse 10haziran 2013 de girdim aralıkta sezon bittiği için çıktım tekrar sonra tekrar girdim hamile kaldığım için isten çıkışımi istedim işsizlik maaşından yararlanmak için primide dolduğundan aldım şuan yine çalışıyorum 1 buçuk aydır 19 aylık bi kızım var ve eşim işsiz maaş artı bu haktan yararlanabiliyomuyum ve başvuru nereye yapılıyo bilgi verrmsinz

  2. Analık izninin bitiminden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapılmalı denmiş. Ücretsiz izin hakkı kullanımından sonra yapılabiliyor mu acaba başvuru? Yoksa ücretsiz izin hakkından vazgeçip bunu mu kullanmak gerekiyor?

  3. Esim özel bi şirket de çalışıyor çocuk oldu için devletin verdiği 6 saat den yararlaniyo ama diğer çalışanlardan eksik maaş alıyor hesap yaptınız zaman çalıştığı eksik saat ücretini denk geliyor peki is yeri devletin verdi bu hakki maaş indan kesmeye hakki varmi

    • Telefon numaranızı paylaşmamanız sizin açınızdan daha güvenli olur bunun yerine mail adresi girebilirsiniz. Yardım konusuna gelince, bulunduğunuz ilçenin sosyal yardım vakfına (kaymakamlık binasında olur genelde) başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca yeşil kart alarak da sağlık hizmetlerinden faydalanmanız mümkün. Bunun için gelir testi yaptırmalısınız.

  4. Benm iki çocuğum var 1 i bir buçuk diğeri 4 aylık SSK lı yim yanlız maddi durumumuz iyi degil aldığım maaş çocuklarımın ihtiyaç larına ve ev kirası ışık su masraflarına yetmiyor bu durum da ben yardım alamıyorum bana göre yapabileceginiz bi yardım varsa bilgilendirirseniz sevinirim

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*