Devletimizin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi Detaylar

 

Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi

Bu senede devletin bankalar aracılığı ile kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlarımıza teşvikler sunmaktadır. Fakat kadınlarımız bu teşviklerden yararlanmak için koyulmuş olan şartları yerine getirmek durumundadır.

Devletin Kadınlara Sağladığı Teşvik Kredisi

Kendi işini kurmak isteyen kadınlara kredi desteği vermekte olan tek kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yıl içinde 18 yaşın üzerinde olması ve T.C. vatandaşı olması dahilinde KOSGEB kredi başvurusu yapan kadınlara geri ödemesiz 50.000 TL geri ödemesiz hibe kredi desteği sağlayacaktır. Devletimiz bu yaptığı destekler dahilinde kadın girişimcilerden bir geri ödeme şartı istememektedir.

Hibe Desteği İçin Başvuru Nasıl Yapılır ?

 KOSGEB her sektörde yaptığı gibi bu sektörde de kadın girişimcilerimize , uygulamalı girişimci eğitimi alması şartını koşmaktadır. Daha önce bu eğitimi almış kadın girişimcilerin tekrardan bu eğitimi almasına gerek duyulmamaktadır.

Eğer ki daha önce bu eğitim alınmamış ise mutlaka İŞKUR a bağlı bulunmakta olduğu il veya ilçe içerisindeki KOSGEB merkezlerinden birine başvuru yapması gerekmektedir. 20 ila 30 arasında değişim gösteren soru sayısı ile başvuru sırasında yeterlilik testine tabi tutulmaktadır kadın girişimciler. Sınav sonucu başarılı olması dahilinde kadın girişimci eğitim alma hakkını kazanmaktadır. Eğitimler ise ücretsiz olarak yapılmaktadır. Başvurularda oluşacak yeterlilik dolayısıyla sınıf 15 kişilik olarak belirlenmektedir. Sayıda oluşacak yetersizlik halinde sınıf yeterli kişi sayısına oluşana kadar beklenilmektedir.

KOSGEB yapılacak olan eğitim tarihlerini resmi sitesi üzerinden girişimcilere duyurmaktadır. Yapılan eğitimler sonucu kadın girişimcinin başarılı olması halinde bir sonraki aşama olaraktan iş yeri açma aşamasına geçilir. Kadın girişimciler iş yeri açmak için oluşacak giderleri karşılayabilmek için Girişimcilik Destek Programına başvuru yapabilir ve bu kapsamda destek alabilir.

Bankalar KOSGEB den ayrı olarak bu konuda kadın girişimcilere yardımcı olmaktadır. Akbank , Garanti Bankası , İş Bankası , TEB ve Halkbank kadın girişimcilere ilk yıl ödeme yapılmaksızın 48 ay ile 120 ay arası vadeli kredi seçenekleri sunmaktadır.

Yapılan araştırmalar dahilinde kadın girişimcilerin erkek girişimcilere oranla %20 gibi oranla daha avantajlı olduğu uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Bu sene yapılan düzenleme dahilinde kadın girişimciye verilen 10 puan gibi ayrım 20 puana yükseltilmiştir.

Ev Hanımlarına Teşvik Kredisi İle Kurulabilecek İşler

Bu konu oldukça göreceli ve kapsamlı bir konu olaraktan karşımıza çıkmaktadır. Mesela tuhafiye bir bayan için uygun iş ve işyeri olarak bilinmektedir. Sizler de artık dilerseniz tuhafiyeniz de tekstil ürünleri satışı yapabilirsiniz. Bu konuda sıkıntı teşkil eden bir durum olaraktan karşımıza çıkan bayanların tuhafiyeden iç çamaşırı alımı, artık bayanların işletme sahibi olması dahilinde bayan olan müşterilerinde kolaylıkla alış verişini gerçekleştirebilir. İç giyim açısından, alımını yaptığınız iç giyim malzemeleri sayesinde işinizi genişletmeniz ve dahilinde büyük gelirler elde etmeniz içten bile değil.

Günümüzde, yani hükümetimiz süreci içerisinde , üretim adına büyük çabalar ve gayretler öne sürülmektedir. Üretimi desteklemek adına teşvik kredileri sunulmakta ve gündemde üst sıralarda yerini almaktadır.

Sizler için sunulan bu teşvik kredilerinden yararlanabilmeniz adına, teşvik kredisi almanızı kolaylaştıracak adımlar;

  • Teşvik edilebilecek bir fikir bulabilmek
  • İş fikrinizi daha da olgunlaştırmak
  • İş fikrinizi rapor haline getirmek
  • Devletimizin teşvik kredileri politikalarını takip etmek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*