Çeyiz Hesabı Açan Bankalar 2017

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar 2017-Devlet genç yaşta birikimi teşvik etmek amacıyla ve evlenecek olan kişilere birikim yaparak düğün masraflarını karşılamaları için devlet destekli çeyiz hesabını yürürlüğe girdi. Çeyiz hesabı uygulaması 18.04.2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Çeyiz hesabı bankalarda (Çeyiz hesabı) olarak açılacak en az 3 yılı birikim yapan vatandaşlara devlet katkısı verecektir.  Devlet katkısı oranları aşağıda verilmiştir.

Çeyiz hesabı açıldığından 27 yaştan önce evlenmesi gerekmektedir. Yani 18 yaştan itibaren böyle bir hesap açılması ve 27 yaşında evlenmesi durumunda devlet katkısı verilmektedir.  Devlet katkısı hesaplama işlemi anapara üzerinden yapılacaktır.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkı Payı Ne Kadar

 

Devlet katkı payı aslında %20 denilmesine rağmen aslında en üst limit %20 oranındadır. Devlet katkı payı hesapta kalma sürenize ve hesapta bulunan para miktarına göre değişmektedir. Aşağıda ki tabloda bütün ayrıntıları ile devlet katkı payı oranları ve miktarları verilmiştir.

Birikim Süresi Devlet Katkısı Max Ödeme Tutarı
36 aydan az Ödenmez Ödenmez
36-47 ay Birikim Tutarı *%10 4.232.20 TL
48-59 ay Birikim Tutarı *%15 4.751.10 TL
60 ay ve üzeri Birikim Tutarı *%20 5.279 TL

 

Çeyiz Hesabı Açma Şartları

Öncelikle çeyiz hesabı açmanız için 24 yaşınızı doldurmamış olmanız ve daha önce hiçbir evlilik yapmış olmanız gerekmektedir.  Evlilik tarihinden önce yani 24 yaşından önce 3 yıl olarak düzenli ödeme yapmanız gerekmekte Çeyiz hesabında, Burada ki 24 yaş aslında en üst sınır olan 27 yaş öncesinden önceki 3 yıldır. Eğer çeyiz hesabında 3 yıl kalmayacak iseniz devlet katkısı olan devlet katkı oranını alamazsınız.

Devlet katkısında ki alt/üst limitileri  her yıl devlet tarafından belirlenecek, ve devlet katkısı toplam birikimin %20’sinden fazla olmayacaktır.  Hesaplarda devlet katkısı olacağından, her bir kişi sadece 2 hesap açabilecektir.

Ayrıca yıllık olarak asgari ödeme tutarınızı geçmemek kaydıyla 2 defa nakit çekimi yapabilirsiniz.

Çeyiz Hesabını Kimler Açabilir

Çeyiz hesabında kadın erkek ayrımı yapılmamış olup T.C vatandaşı olan herkes şartları karşılamaları durumunda hesap açabilir, Hesaplarda ki asgari ve en üst limit sınırını devlet yıllık olarak çekecektir. %20 Devlet katkısı sadece 27 yaşını doldurmadan evlenenler yararlanır. Eğer çeyiz hesabı bulunuyor fakat 27 yaşında evlenmezse birikiminiz size kalır, ancak devlet katkısı verilmeyecektir.

Çeyiz hesabı bireysel emeklilik hesabı gibi paranız bankalarda fonlarla çalıştırılmaktadır.

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

 

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Açma

 

Ziraat Bankası devlet bankası olup Türkiye’nin en büyük bankalarından biridir. Çeyiz hesabı uygulamasına geçen ilk bankalardandır. Eğer yukarıda ki şartları karşılıyorsanız Herhangi bir Ziraat Bankası Şubesine giderek hesabınızı açtırabilirsiniz.

Denizbank Çeyiz Hesabı Açma

 

Denizbank çeyiz hesabı açtırarak %20 devlet katkısının yanında %12.50 faiz oranı avantajı da sağlamaktadır.  Yani anaparanız üzerinden %20 devlet katkısının yanında hesap kapatmanızda %12.5 faiz oranıyla banka size veriyor.  Aylık ve 3 aylık düzenli ödeme seçeneklerine sahip eğer aylık olarak ödeme isterseniz 2016 yılı için 105.58-1.055.80 TL, 3 aylık seçerseniz 316.74 -3.167.40 TL arasında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Asgari ev en üst limit her yıl devlet tarafından belirlenecektir.  Hesabınızı açtığınızda istemeniz halinde bir kereden 15 bin tl ödeme yapabilirsiniz. Denizbank’tan Çeyiz hesabı açtırmak için şubeye gitmeniz gerekmektedir.

Yapı Kredi bankası Çeyiz hesabı Açma

 

Yapı kredi bankası da Çeyiz hesabı açmaktadır. Devlet katkısının yanında yıllık olarak %10,90 faiz getirisi de vermektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken husus, Devlet katkısı kazanç üzerinden değil ana para üzerinden verilecektir.

 

Çeyiz hesabı açarken bankalar faiz getirisi imkânları size sunmaktadır. Eğer İslami hassasiyetleriniz varsa Katılım bankalarından çeyiz hesabı açtırmanızı tavsiye ederiz.  Çeyiz hesabı yönetmeliği yürürlüğe girdikten sonra bürün bankalar çeyiz hesabı açtırmaktadır. Siz çeyiz hesabı açtırırken en fazla kazanacağınız bankaya seçmeniz gerekiyor. Onun için bankaları çok iyi araştırmalısınız.

Çeyiz hesabı Açtırmak Ücretli mi?

 

Çeyiz hesabı bir birikim hesabı olduğundan ve hesabınızda biriktirdiğiniz paraları bankalar çalıştıracakları için çeyiz hesabı açtırmak ücretsizdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*