Çalışmayan ev hanımları emekli olabilir mi

Çalışmayan Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi ?

Türkiye’de kadınların istihdama katkısına baktığımız da sayısının bir hayli az olduğunu görebiliyoruz. Ancak gerek yaşam standartları gerekse kadınlarında eğitim hayatının yükselmesi onlarında son dönemlerde istihdama ciddi bir katkı sağladığını bize gösteriyor. Bu makalemizde gerek yaşam standartları bakımından gerekse maddi imkanları nedeniyle çalışmayan ev hanımlarının emekli olup olamayacağına dair bilgi vermek istedik.  

Ev hanımları da yasalar dahilinde belirlenmiş olan ücretleri ve şartları yerine getirdiklerinde emekli olabilirler. Bunun için herhangi bir sakıncalı durum yoktur. Genelde bu emeklilik şeklini tercih eden ev hanımlarına baktığımızda daha düşük primler ödeyerek isteğe bağlı olarak sigortalılık kapsamına girdikleri görülüyor.   

Ev Hanımlarının Emekli Olabilmeleri İçin Gereken Şartlar Nelerdir? 

Ev hanımlarının bir işte çalışmadıkları için sigortasının da bir şekilde başlatılmış olması gerekiyor. Daha sonra primler düzenli bir şekilde ödenmiş olması gerekiyor. Örneğin bir bayan evinde el işi yaparak kendi sigortasını yatırabilir. Bunun içinde 18 yaşını doldurmuş olması yeterli. Ancak başka bir yerde çalışıyor olmamalısınız. Başka bir yerde çalışmayan evde çalışma hayatını sürdüren bayanlar düşük prim öderler. Fakat ticari bir faaliyette bulunuluyorsa örneğin tarımsal bir alan ya da mesleki bir faaliyet bu durumda gelir vergisine tabi olunacağından düşük prim hakkından faydalanamazlar. 

Sigortanızın olmadığını ispat eder ve ticari bir gelirinizin olmadığını beyan ederseniz başvuru için şu şartları yerine getirmelisiniz. Vergi dairesinden gelirinizin olmadığına dair bir belge. İsteğe bağlı olarak sigorta giriş bildirgesi, kimlik fotokopisi. Burada sigortanızın başlangıç tarihi olarak başvurunuz dikkate alınacak ve başvurunuzun ertesi gününde sigorta süreniz de başlatılmış olacaktır. Burada ödeme yapacağınız miktar yapılan işe göre değerlendirilecektir. Kazancınızın % 32’s kadar bir prim ödemesi yapılması gerekiyor.  

Çalışmayan ev hanımları emekli olabilir mi

Ev hanımlarının bu şekilde prim ödeme işlemine BAĞ-KUR denilmektedir. Ancak normal Bağ-Kur’lu bir esnaftan daha az prim ödeyecektir. 5 yıl süreyle primlerinizi ödemeniz halinde herhangi bir ölüm durumunda geriye kalanlara ölüm aylığı bağlanır. Ve tüm sağlık imkanlarından da istifade edebilir. 

BAĞ-KUR Kapsamında Ev Hanımı Ne Zaman Emekli Olabilir 

Kadın Bağ-Kur’lular için ödemeleri gereken prim gün sayısı 9.000 gündür. Prim tutarının tamamlaması sonrasında 58 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Ancak emekli olmadan önceki 3,5 yılda da başka bir iş yerinde çalışabilirler. Ev hanımları için 7200 prim gününü yatırmaları yeterli olacaktır. Ancak bunların dışında farklı bir şekilde emekli olunabilir ve bu durumda da 5400 gün prim sayısını yatırmanız ve 61 yaşını doldurmanız gerekli olacaktır. Buna yaş haddinden emekli olmak denilmektedir.  

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi çalışmayan ev hanımları da emekli olabilirler. Üstelik çalışan bayanlardan daha az prim ödeyerek emeklilik hakkından faydalanmış olabileceklerdir. Bir önceki yazımızda Ev Hanımlarına Kredi Veren 7 Banka Önerisi yazımızda ev hanımlarına kredi imkanı sunan bankaları sizler için araştırdık.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*