Büyükanne Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

İlk etapta pilot illerde uygulanacak olan uygulama ile 7000 büyükanneye 425 TL torun maaşı bağlanacak. Uygulama kapsamında belirlenen pilot iller İstanbul ve Bursa olarak açıklanırken bu illere Denizli ve Kayseri’nin de dahil edilebileceği de gündemde. Büyükanne maaşı nedir? Büyükanne maaşı nasıl alınır ve detayları nelerdir gibi sorularınıza yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle, 0-3 yaş aralığında torununa bakabilecek durumda olan ( sağlık raporu ile belgelenmiş ) ve 65 yaşını aşmamış tüm büyükanneler bu maaştan faydalanabilecek. Torun bakma maaşı 2017 yılının en çok merak edilen konularından biri olarak karşımızda. Peki; Büyükanne Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

Sosyal Devlet Mutlu Millet

Bilindiği üzere çocuk yardım parası adı altında devlet annelere bakıcı parası vermekte idi ayrıca okul parası ve süt parası gibi bir çok yardım ailelere yapılmaktaydı. Yeni düzenlemeler ile 2017 yılı içerisinde babaanne ve anneanneler de torun bakma parası alabilecekler. Çalışan annelere devlet tarafından verilen bakıcı maaşı, torununa bakan büyükanneleri geri plana itmekteydi. Evinde yabancı istemeyen bir çok aile çocuğunu babaanne veya anneanneye emanet etmekteydi ve bu yardımdan faydalanamıyordu. Artık torununa bakan her babaanne ve anneanne de uygulama kapsamında 425 TL aylık maaş alabilecek. Şubat ayı içerisinde düzenlemelerin bittiği ve uygulamaya geçileceği müjdesini bakan Müezzinoğlu verdi. Evde çocuk bakan babaanne ve anneanne bakım parası alabilecek.

Torun Bakma Parası Şartları

  • 65 yaşından küçük olmak
  • Çocuğa bakacak durumda olup sağlık raporu almak ( Aile hekimlerinden alınabilir )
  • Söz konusu bakımı üstlenen bebeğin 0-3 yaş aralığında olması
  • Annenin maaşının mevcut asgari ücretin 2 katından fazla olmaması
  • Uygulama Şubat 2017 de 7 Bin büyükanne ile ilk etapta sınırlandırılmıştır
  • Pilot uygulama 1 yıl devam edecek
  • Uygulama bitiminde diğer illerin de yararlandırılması sağlanacak

Büyükanne Maaşı İle İlgili Son Dakika Gelişmeler ( 08.02.2017 )

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 08.02.2017 tarihinde yaptığı konuşmada torun maaşının 425 TL olacağının kesinleştiğini belirtirken, 10 ilde 6 Bin ailenin uygulama kapsamında değerlendirilmeye alınacağını açıkladı. Büyükanne Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru şartları nelerdir? Son dakika güncel olarak yazımızda, en doğru bilgileri ile mevcut.

Bakan Müezzinoğlu, Şubat 2017 ayı sonuna kadar başvuruların yapılabileceğini ve Mart ayı itibari ile projenin resmen hayata geçeceğinin müjdesini verdi. Emekli maaşı alan büyükanne de dahil torun maaşı 2017 yılı içerisinde maaşını alabilecek. En önemli detay, büyükannenin çocuğa bakacak durumda olup sağlık durumunun yerinde olması. Ayrıca Bakan Müezzinoğlu, çalışan annenin maaşının asgari ücretin 2 katını geçmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*