Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi

Hükümet tarafından açıklanan son karar ile Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi ve mobilyada da KDV indirimine gidildi. Dolar kurunda yaşanan dalgalanmaların ve alım gücünün azalması ile yaşanan son gelişmeler neticesinde hükümet yetkilileri büyük indirimin müjdesini verdi.

Dış güçlerin baskısı ve ülkemizde yaşanan siyasi çalkantılar nedeni ile ekonomik anlamda zor günler geçiren ülkemiz için hükümet önlemler almaya devam etmekte. Özellikle de yabancı para cinsinden dolayı değer kaybeden Türk Lirası, insanların alım gücünü de oldukça etkilemiş durumda. Enflasyon oranlarının yüksek çıkma beklentisi ve yakın zaman da zam olacağı yönünde haberler vatandaşın para saklamasına sebep olmakta bu da ekonomik döngünün durgunlaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Nisan ayı sonuna kadar Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi yanı sıra mobilyada da KDV alınmayacağı haberi oldukça önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere beyaz eşyada ÖTV ( Özel Tüketim Vergisi ) %6,7 oranında idi. Bu oran Nisan ayı sonuna kadar alınmayacak yani ÖTV %0 olacak. Özellikle evlilik hazırlığı yapan kişilerin bu indirime çok sevineceği beklenirken ev eşyalarını değiştirmek isteyenlerin de yararlanacağı kesin. Bu ÖTV indirimi ile örneğin 2 Bin Lira olan bir buzdolabının fiyatı Bin 850 TL civarına inecek. Ayrıca, açıklanan ÖTV indirimi tüm beyaz eşyalar kategorisinde geçerli olacak.

Bir diğer olumlu gelişme ise, mobilya sektöründe uygulanan KDV oranının %18 den %8’e indirilmesi. Nisan ayı sonuna kadar aşağıda ki mobilya gruplarına KDV %8.

  • Oturma grupları
  • Büro mobilyaları
  • Mutfak mobilyaları
  • Yatak odası grupları
  • Sandalye ve koltuk grubu
  • Plastik mobilyalar

Örneğin eskiden 2 Bin Lira olan bir yatak odasından alınan 360 TL KDV için 160 TL KDV alınacak. Bu ciddi indirimlerden faydalanmak için ise son gün Nisan 2017. Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi ve mobilya da ki KDV indirimi yeni evlenecek ve eşyasını değiştirecek vatandaşların yanı sıra esnafın da toplu alımlar ile yüzünü güldüreceğe benziyor.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*