Borsada keriz silkeleme nedir

Borsada Keriz Silkeleme Nedir ve Nasıl Anlaşılır

Borsa Nedir?

Borsa günümüzde yatırım olarak en çok tercih edilen bir platformdur. Çek, bono, hisse senedi gibi değerli kağıtların alımı ve devamında satımının yapıldığı alanlardır diyebiliriz. Bu alanlarda her gün milyonlarca yatırımcı şirket veya kişiler yer alır. Yeni gelişmeler ile alımlar yapılır ve satışlar gerçekleşir. Alım- satım arasındaki fark yatırımcının karı ya da zararı olur. Borsa bu denli bir işlem gören ve aynı zamanda işlem hacmi geniş olan bir alan olduğu için, kurnazlık yoluyla para kazanmak isteyen yatırımcıların da uğrak noktası olmuştur. Çeşitli manipülasyonlar ile halkı kandırmakta ve oranlar ile oynamaktadır.

Keriz Silkeleme Nedir?

Borsada keriz silkeleme denen olay vardır ve yatırımcıların ençok korktuğu birşey diyebiliriz. Çünkü yatırım yaptığı paranın anında diplere batma ihtimali vardır. Keriz silkeleme kişi veya kişilerin değer görmeyen ve işlem hacmi az olan bir hisse senedi bulmasıyla başlar. Bu kişiler hiç değer görmeyen kağıdı almaya başlarlar. Fakat elinde daha bu hisse senedi olan kişiler varsa, onları da kandırmak için yollara başvururlar. Şirket hakkında yalan haberler çıkarır ve halk deyimi ile asparagas yayınlar yapmaya başlarlar. Şirketin değeri herkesin gözünde küçülür ve doğal olarak elinde şirketin hissesi olan herkes, satmaya başlar. Satılan hisseler olmasından dolayı değeri hızlıca düşer. Düşen hisse senetleri, bu kişiler tarafından toplanır ve sonuç olarak çok ucuz yoldan hisse almış olurlar.

Bu kişi veya kişiler aradan 1-2 hafta geçtikten sonra, şirket hakkında iyi haberler yapmaya başlarlar ve kar elde edeceklerini öne sürerler. Bu haberler her geçen gün yayılır ve şirketin değerinin arttığını gören yatırımcılar, bu şirketin hisselerini almaya başlar. Doğal olarak şirket hisseleri tavan yapar ve piyasadan hisseleri toplayan kişi veya kişiler, aldığı ucuz hisseleri neredeyse yüzde 500 fiyatına satarlar. Ortaya ise, büyük bir kar oranı çıkar. Bu yöntem halk arasında manipülasyon olarak adlandırılır ve çözümü yoktur. Bu tarz olayların devam etmesi, hisse senetlerinin de inmesine ve hızlı yükselmesine zemin hazırlar.

borsada keriz silkeleme

Keriz Silkeleme Nasıl Anlaşılır?

Keriz silkemeyi anlamak için, biraz sabırlı olmanız gerektiğini söylemek isterim. Yani sabırlı olan bireyler, bu işi oldukça iyi kavrar. Mesela bir hisse senedi aldınız ve değerinin hızlıca düştüğünü gördünüz. Asla ve asla bu hisse senedini hızlıca satmayın. Çünkü eğer satarsanız, çok az zarar edeceğinizi düşünürsünüz. Sabır bu konuda devreye girer ve sizlerin önüne engel olarak gelir. Bırakın bu kağıt düşmeye devam etsin. Siz bekleyin ve emin olun en az 3 ay içinde aynı oranlara gelecek ve hatta kar elde edeceksiniz. Böyle bir durumda bunu yaparsanız, keriz silkelemeden sizlerde faydalanmış olursunuz. Ama bunu anlamanın tek yolu, şirket hakkında olumsuz haberleri görmek ve değerinin hızla düşmesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*