Borcu Yoktur yazısı nedir? Nasıl alınır

Borcu Yoktur yazısı nedir? Nasıl alınır – Türkiye’de Yaşanan darbe girişimi sonrasında hükümet OHAL ilan etmiş ve Devlet kurumlarında FETÖ üyeleri temizlenme işlemleri başladı. Bu kapsamda bankalarda önlemini aldı artık herkese kredi vermemektedir. Kredi için Bankalar kurumlardan tarih ve sayılı borcu yoktur, icra yoktur yazısı talep etmektedir.

Darbe girişiminden önce bankalar sadece maaş bordosu istemekte idi, ancak darbeden sonra kişinin halen görevde olduğuna dair Borcu yoktur yazısı ve maaş bordosunu imzalı ve tarih sayılı olarak kişilerden talep etmektedir.

Peki bu yazıyı nereden nasıl alacağım? Öncelikle çalıştığınız kurumda maaş işlemlerini ve özlük işlerinizi yapan birime genelde bütün kurumlarda İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü olarak geçmektedir. Bazı kurumlarda da değişik isim altında yer almaktadır. ilgili müdürlüğe giderek tarafınızı borcu yoktur, icrasi yoktur yazısı talep ediniz. Bu yazıda sisin kimlik bilgileri ve kurum bilgilerinin yanında, İşe giriş tarihi gibi bilgilerinde yer alması gerekiyor. Bir nevi çalışma belgesi gibi bir belge….

İlgili kurum eğer maaş sistemi varsa, maaş sisteminde hemen çıkarabilir, ancak maaş sisteminde bu yazı örneği yoksa, üst tarafı Kurum bilgileri, tarih sayılı ve konusu yer almalı, alt tarafta ise başlık yerine “İLGİLİ MAKAMA” yazması veya direk vereceğiniz bankanın ismi yazılmalıdır.

Daha sonrasında ise tablo şekilde, kişisel bilgileriniz, Adı, soyadı, TC, Kurumu, Birimi, Ünvanı, sgk sicil no, Kurum sicil no, gibi bilgilerden sonra bir paragrafta,

yukarı açık kimlik bilgileri yazılın personelimiz, 657 Devlet Memurları kanuna tabi Memur kadrosunda çalışmakta olup maaşında herhangi bir icrası yoktur.

 

İlgili müdür imzlayıp daha sonrasında tarih ve sayı verilerek ekinide maaş bordsonu ekleyerek bankaya verilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*