2017 Tüketici Kredisi Yapılandırma Ve Yapılandırma Tablos

2017 Tüketici Kredisi Yapılandırma Tablosu

Tüketici kredisi yapılandırma tablosu nasıl inşa edilir ? Faizlerin düşüşlerinde görülen son ve büyük düşüş ardından tüketiciler bu soruyu sormayı sık sık tekrarladı. Bankalar ise bu konuda müşterilerin tüketici kredisi anlamında tüketicilerin kredilerinden uzun vadeli olanları; taşıt/bireysel ihtiyaç/otomobil ve konut kredileri gibi bireysel olan ve ödenmesi güç olan kredileri müşterilerine verirken uzun vadeli olmasına rağmen bu olay yinede tüketiciyi oldukça fazla yormuştur. Bu durumda kredi borçları oldukça fazla bir şekilde oluşmuş ve insanları oldukça stresli bir duruma sokmuştur. Bu durumda tüketiciler mevcut kredi borçlarını tekrar hesaplayarak bir tür borç yapılandırmasına sokmuştur ve arayışa başlamıştır. Tabi bu durumda akla gelen şeyler vardır. Bankadan tekrar kredi çekmek gibi, bu konuda bir çok öneride bulunurlar fakat en iyi yapacağınız şey bütün kredi kartlarını kapatmak tek bir banka kullanmak ve tüm borçları bu bankada tutmak ardından kendinizi başton sona inceleyip bazı kısıtlamalar getirmek gerekir. Bunları yaptıktan sonra kredi borcunuzu düzenli bir şekilde planlı olarak geri ödemeniz gerekmektedir. Eğer böyle bir kredi olanağı yoksa ve çekemezse mevcut bulunan kredi kartlarını normal bir şekilde düzenli olarak ödenmesi beklenir.

Re-finanman Hesaplamasında Önemli Unsurlar

Bu tür hesaplamalarda kalem kağıdı tercih etmek yerine farklı araçları kullanmak gerekir, araçlar internette bulunmaktadır hazır olarak açacağınız web sitesinde ki hesaplamaları kolayca yapabilirsiniz. Tabi ki bundan önce, en doğru sonucu alabilmek için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Sizleri önceden bilgilendirmek adına; Dikkat edeceğiniz şeyler olarak;

  • Çektiğiniz kredinin tam olarak faiz oranı
  • Kredinizi çektikten sonra geri ödeme yaptığınız zaman ve geriye kalan geri ödeme miktarı
  • Geriye kalan para ve faiz oranı
  • Çekeceğiniz yeni kredi miktarı
  • Yeni çekeceğiniz kredi kartının aylık faiz oranı miktarı
  • Kredi kartlarının toplamda geri ödeme rakamı
  • İlk aldığınız kredinin miktarı ve kalan miktarı.

Yeni Yapılandırma Ve Hesap

Bankaların uygulamış oldukları faiz oranlarından ve yaptığı indirim oranlarından ve avantajlarından yararlanabilmek için düşük faizlerden yararlanabilmek adına bankalara başvuru yaparak ancak kendi  mevcut kredi borçlarını kaldığı yerden ödeme planları ve yapılandırma planları yapabilirler.

Artık Herkes Borç Yapılandırmadan Yararlanamayacak

Son günlerde gündemi meşgul eden konu olaraktan BDDK’nın kredi işlemleriyle banka ve kredi kartları için değişiklik içermekte olan yönetmeliklerinin geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girmesi ile birlikte yapılandırma şartları ve içerikleri arama motorlarında üst sıraları aldı.

Edinilmiş bilgi dahilinde BDDK düzenlemesi, takibe düşmemiş ihtiyaç kredileriyle kredi kartı borç bakiyesinden oluşmakta olan, canlı kredileri kapsamaktadır. Taşıt ve konut kredileri yapılandırma kapsamı içerisinde yer almamaktadır.

Vadelerde Artış Var

Bu duruma nazaran, bankalar takipte bulunan kredilerle ilgili olaraktan karşılık ayırması nedeniyle müşteri ve banka arasında yapılan anlaşma doğrultusunda müşteri için istenilen vade de taksit imkanı sunulmaktadır. Bu konu kapsamında kanunen belirlenmiş olaraktan vade bulunmamaktadır.

Yapılan yeni düzenleme ile canlı kart borçları için  ihtiyaç kredilerini yapılandırılmasında vade üs limiti 72 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca yeni verilecek olan tüketici kredilerinin vadesi 36 ay iken 48 aya çıkmış bulunmaktadır.

Konu kapsamında bankacılar, yapılan yeni düzenleme dahiline yapılandırma adına uygulanacak olan faiz oranıyla birlikte bilgi bulunmadığını ifade etti. TCMB ise akdi ve  gecikme faiz oranlarının tebliğde kredi kartlarında aylık azami geçime faiz oranları için TL yüzde %2,52 gibi bir düzeyde akışını devam ettiriyor diyerekten, mevcut durumu hatırlattılar.

Ayrıca bankacılar faiz oranını %2,52 olaraktan belirtmelerinin yanında, rekabet şartları kapsamında ihtiyaç kredisi için cari faiz oranlarını %1,20 ile %1,50 olaraktan açıklamalarına dahil etti.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*