Büyükannelere VerilenToruna Bakma Maaşı

Büyükannelere Verilen Toruna Bakma Maaşı

Büyükannelere müjde olarak gündeme gelen bu konu kapsamında büyükanneye verilen toruna bakma maaşı ile sizlere açıklamalarda bulunmak istiyoruz. Büyükannelerin, torunlarına bakma durumunda kalabildiğini biliyoruz. Bu şekilde yaşayan birçok kişi var ülkemizde. Bu çocukların yiyeceği, içeceği, okulu, masrafı çalışmaya başlayıncaya kadar ki sorumlulukları tamamen büyükanne karşılamaktaydı. Ancak bundan sonra devlet tarafından çıkan yasayla sabit olarak büyükannelere maaş verilecektir. Bu maaşla birlikte tamamen toruna bakım parasının hepsi karşılanamasa da çocuğun birçok ihtiyacını karşılarken yardımcı olacaktır. Toruna bakma maaşına başvuru yaparak gelecek onayı beklemeniz gereklidir. Gereken bilgileri Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından alabilirsiniz. Bu başvurudan onay gelmesi durumunda size de bu maaş verilmeye başlanacaktır. Eğer ki sonucunuz olumlu olursa İŞ-KUR Müdürlüğüne başvuru yapmanız gereklidir size gerekli bilgileri vereceklerdir.

Büyükanneye Verilen, Toruna Bakma Maaşı Gereken Belge Ve Evraklar

 • Projeye Katılım Belgesi: Annenin çalıştığını ispatlayan bir E-Devlet sitesinden alınacak çalışma belgesi gereklidir. Bununla birlikte SGK hizmetleri ve de SGK Tescil ekranına girilecek. Bundan sonra ise Hizmet Dökümü ekranına girilecektir. Bu sistemden barkod uygulaması halinde belge oluşturulacak. Bunun beraberinde Hizmet Kaydı Tespiti ve Sigortalılık Tescil isminde belgeleri çıktı almanız lazımdır.
 • Sağlık ocağından bir sağlık raporu alınması gereklidir. Doktor imzalı olması gereklidir.
 • Bakılacak çocuğun kimlik fotokopisiyle birlikte annenin kimlik fotokopisi, toruna bakacak olan anneanne ya da babaannenin kimlik fotokopisi istenen belgelerdendir.
 • Çocuğa bakılacak olan il ile Büyükannenin ikameti arasında bağ olması gereklidir. Yani annenin ikamet ili ile çocuğa bakacak olan büyükannenin ikamet ili aynı olması zorunludur. Eğer ki büyükanne torununa farklı bir adreste bakacağını belirtmiş ise, E-Devlet üstünden bakılacak adrese ait olan ikamet belgesini almasını ve de bu belgeyi ekletmesi de şarttır.

Büyükanne Maaşları Nerden Ödenecek

Başvurularınızı tamamladınız. Başvurularınız sonucu onay aldınız ve tamamıyla belgeleriniz, evraklarınız ayrıca da gerekli olan devlet kontrolleri tamamlanmış ise maaşlarınızı PTT şubelerinden alabilmektesiniz. Öncelikle bu maaşlar aylık olarak ödenmektedir. Bakanlık tarafından kabul görüldüğünün bildirilmesi sonucunda aylık olarak bu maaş ödenmeye başlar.

Bu ödemeler düzenli şekilde PTT tarafından yapılacaktır. Eğer ödemenizin yapılacağı gün bankaların tatil günüyse bugünden bir sonraki iş günü maaşınız yatırılacaktır. Bu konuda endişe etmemeniz gerekir.

Büyükanne Maaşını Nasıl Alacak

Büyükanneye PTT tarafından PTT kart verilecektir. Bu PTT kart ön yüklemeli ismindedir. PTT bu kart için herhangi bir ücret talep etmeyecektir.

2017 Büyükanne Maaşı Detaylar

Aslında detaylar kısa bir süre önce belli olmuştu ve dahilinde bu proje uzun süredir dile gelen, fakat uygulanması adına bugüne tekabül eden bir proje olaraktan karşımıza çıktı.

Projenin ülkemizde her ilde yapılmayacağı belirtildi. Proje için seçilen İstanbul ve Bursa illeri kapsamında, yaklaşık seçilmiş 5 Bin aile ile pilot uygulamanın başlanması kararlaştırıldı. Projenin çalışmakta olan annelerin çocuklarına bakmakta olacak olan büyükanneler için verilecek olacağı belirtilirken, büyükannenin 65 yaşından büyük olmaması gerektiği de açıklamalara eklendi.

Uygulama dahilinde büyükannelere asgari ücretin %30’u olaraktan 42 lira ödenecektir. Pilot için İstanbul ve Bursa’nın yanı sıra Kayseri, Denizli, İzmir, Sakarya, Antalya, Konya ve Tekirdağ olacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Büyükanne projesi adına bu  ay müracaatları değerlendirmeye alaraktan, uygulamayı da mart ayı itibari ile faal bir duruma getireceklerini belirtti. Ayrıca sözlerine bulunan asgari ücretin %30’u olarak 425 TL katkı sağlanacağını da ekledi.

Büyükanne projesinden;

 • İstanbul 1000 Aile
 • İzmir 1000 Aile
 • Bursa 1000 Aile
 • Ankara 500 Aile
 • Kayseri 500 Aile
 • Sakarya 500 Aile
 • Antalya 500 Aile
 • Konya 500 Aile
 • Tekirdağ 500 Aile olaraktan projeye katılım sağlayacaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*