Bankaların Yüksek İşletim Ücretlerinden Nasıl Kurtulurum

Bankaların Yüksek İşletim Ücretlerinden Nasıl Kurtulurum-Bankalar ile yapacağınız başvuru esnasında size çok iyi fırsatlar sunuyorlar. Öyle bir hizmet sunuyorlar ki hayran kalıyorsunuz, Ancak kredi veya kredi kartı aldığınızda Banka sizi bağlıyor ya sonra aman duman yapmayın demenize rağmen müşteri hizmetleri size maalesef benim yapabileceğim bir şey bu konu hakkında şubenizle görüşmeniz gerekmektedir. Şubeye gidiyorsunuz kredi aldığınız müşteri temsilcisi ile görüşmek istiyorsunuz, ilk önce sizi öyle bir ağırlar ki ilk gün bankaya geldiğiniz gibi bir ilgiyle karşılaşıyorsunuz, Ancak siz rahatsızlığınızı ifade ettiğinizde soğukluk başlıyor müşteri temsilcisinde çünkü size bir şey satamayacak aksine siz onlardan bir talep istiyorsunuz. Bu taleplere gelince Eğer sık sık EFT-Havale yapıyorsanız bankalar sizden yüksek bir EFT ücreti kesiyor, Krediniz bu bankada maaşınızı da bu bankadan alıyorsunuz. EFT ücreti 2016 yılında bazı bankalar 10 TL’ye çıktı. ve bu limitin alt üst limiti yok 10 TL’lik bir EFT yapıyorsunuz sizden 10 TL işlem ücreti alıyor, kim olursa buna isyan etmez mi?

Velhasıl bir çok nedeni var, giderseniz ucuza alırsınız, düşük faizli kredi aldığınızı sanırsınız ancak Hesap işletim ücreti,EFT havale ücretleri, ve siz ekstre istememinize rağmen posta ile gönderilen ama siz ulaşmayan Ekstre ücretleri sizi çok rahatsız eder. Ben bir kaç yıl önce Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Bireysel Emeklilik için başvuru yaptım, yalvardılar yakardılar bireysel emeklilik sistemlerine kayıt olmak için, Bir arkadaşımın ricası üzerine bende zararı olmaz karı olur diye kırmadım girdim, Emeklilik sistemine girdikten bir saat sonra bana bir saat öncesinde yalvaran banka görevlisi artık beni tanımıyor. Neyse önemli değil önemli olan verecekleri hizmet dedim. Sonuçta Türkiye’de sayılı bankalar arasında yer alıyor. Bir-iki ay EFT yaparak günü geldiğinde otomatik olarak hesaptan kesiliyordu. Tabi bu durumu emeklilik hesabından sürekli kontrol ediyorum bir gün baktım 1 aylık ödeme yapılmamış, Emeklilik müşteri Hizmetlerini aradım bu ayın neden yatmadığını sordum. Hesabınızda eksik para olduğu için kesilmemiş dendin, Bu durumun olması imkansızdı çünkü ben her ay bir kaç lira fazla para gönderiyordum, Bankanın İnternet bankacılığına girdim baktım ki aylık olarak ekstre gönderim ücreti olarak 5 tl kesildiğini fark ettim, ancak ben ilk hesap açılışta İnternet şifresi almış ve ekstreleri mail adresine yönlendirmemiştim. Müşteri hizmetleri aradım tamam dediler bundan sonra sizden herhangi bir ücret kesilmeyecek, 2-3 ay geçti aynı ücret yine kesiliyordu. İlde bulanan şubeyi aradım aramaz olaydım, müşteri hizmetleri sizi bekleteceğim deyip 1-2 dakika boş boş bekletiyor kapatmadığım anlayınca kendisi yüzüme kapatıyordu telefonu tekrar arıyor tekrar aynı işlem, üst üste 5-6 defa aradım ve her defasında yüzüme kapattılar. Birde öyle kaba idiler ki anlatılmaz yaşanır… Ekstre neden gelmiyor diyorum madem gönderiyorsunuz, Verdiği cevap biz gönderiyoruz postada takılıyor gidip ordan sorun, Tamamda gönderen ben değilim ki siz gönderiyorsunuz…. Vehasıl sinirleri hoplattı, twitter, vs İnternet şubesinden   bir çok yerden şikayet formu yazdım ilgili bankaya, bir kaç gün sonra genel merkezden aradılar vs ama sadece seni sakinleştirmek için aramışlardı herhangi bir faydaları da olmadı. Bireysel emeklilik sistemini iptal ettirmek istedim ancak verdiğimi de alamayacağımı anlayınca başka çözümler aradım, hesabı  kapattığımı ödemeyi nasıl yapayım derken, Kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. deyince hemen bağladım kartta, ve şimdi kaç yıl geçmiş o banka ne zaman bana teklifte bulunmak için arasa ya cevap vermem veya cevap verdiğimde bu olayı anlatıyorum. Sizin bankayla hiç bir şekilde çalışmayacağım diyorum.

Bankaların Yüksek İşletim Ücretlerinden Nasıl Kurtulurum

Beni kaybettiler ve hiç bir zaman kazanamazlar ama kaliteli bir hizmet vermiş olsalardı bu durumunların hiç biri olmayacaktı, başka bankalarla da çalışıyorum EFT-Havale ücreti kesmiyorlar benden bu iyilikle yeterlidir. Son çalıştığım banka ile de sorunlar yaşamaktayım, bankanın maaş müşteri olmama rağmen benden EFT-Havale ücreti alıyor, üstüne gidip bu bankadan kredi çektim 5-6 defa EFT havale ücreti almadılar derken kesmeye tekrar başladılar, Arıyorum yapacak birşey yok diyorlar ama işlerinin bittiklerini zannediyorlar kazandırdıklarımı geri almasını da bilirim sizinde bilmeniz lazım.

Öncelikle hesap işletim ücretlerinden kaçırıyorsanız Hesap işletim ücreti almayan bankalara göz atın, maaş müşteri olsanız dahi paranız yattığı gibi bu hesaplara gönderin hiç olmazsa sizin paranızı çalıştırmasınlar. Ayrıca EFT-Havale yapıyorsanız da yukarıda ki linkte ki bankalar aynı zamanda bu ücretlerden de muaf tutuyor. Ve kredi sonrası size kazık atmaya başladılarsa gözlerinin yaşına bakmayın kredinizi başka bankaya taşıyın, diğer bankalar bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Ancak kredinizi taşıyacağınız banka ile sorunları açıkça belirtin ve böyle birşey olmaması durumunda sizin bankaya taşıma yapabileceğinizi belirtin. Kredi taşıma, Kredi kapatma yani kazancı yeni bankaya taşımanız gerekmektedir. taşımadan önce bankanızı bununla tehdit edin, eğer isteklerinizi yapmazlarsa gidin taşıyın. Ciddiyetinizi gösterin ve verdiğinizin kararın arkasında durun, kesinlikle geri adım atmayın unutmayın ki onların size ihtiyaçları var sizin ihtiyacınız yok.

Başka alanlarda hizmet alacaksanız da çok iyi araştırmalar yapmalısınız, araştırmalarınızı bankalara gidip araştırmayın genellikle internet üzerinden yapın, çünkü hiç kimse yoğurdum ekşi demez, ama internette herkes kendi tecrübelerini anlattığı için size artı bir faydası olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*