Bankalarda Unutulan Para Ne Olur?

Ülkemizde bankamatiklerde para unutulma sıkıntısı çok fazla yaşanmaktadır. Genel olarak bankamatiklerde para ya da kart unutulmasının sebebi bankamatik işlem önceliğidir. Eğer ki bankamatik önce parayı veriyor, daha sonra kartı veriyorsa, genelde kart unutulmaktadır. Ancak bankamatik önce kartı veriyor, daha sonra parayı veriyorsa genelde para unutulmaktadır. Bu tip durumların yaşanmaması için elbette ki kullanıcı dikkati büyük önem taşınmaktadır. Bankalarda Unutulan Para Ne Olur? yazımızın devamında sorunuza cevap bulabileceksiniz.

Bankamatiklerde para unutulması durumunda birinin alma sorunu yaşanacaktır. Bu durumda elbette ki bankanın bir sorumluluğu söz konusu değildir. Unutulmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Bankalarda Unutulan Hesaplar

Bankalarda unutulan hesaplar devamlı olarak hesap işletim ücreti yazacaktır. Bankalar her yıl düzenli olarak hesap işletim ücreti almaktadır. Hesap işletim ücretleri bankadan bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bankalarda hesapların unutulmaması için kullanılmayan hesaplar kapatılmalıdır.

Kullanılmayan hesapların kapatılmaması durumunda hesap unutulacaktır ve hesap devamlı olarak işletim ücreti işletmeye devam edecektir. Kart hesap işletimi 4 yıl sürmektedir. 4 yıl sonra hesap kendiliğinden kapanacaktır. Ve dört yıl boyunca biriken hesap işletim ücretleri sizden toplu olarak tahsil edilecektir. Bu hesap işletim ücrtenin toplu olarak tahsil edilemediğinde müşteri takibe düşürülecektir. Müşteri takibe düşürüldükten sonra alacağın tahsil edilememesi halinde hacze gidilecektir.

Unutulan Hesaplar İçinde Bulunan Paralar Ne Olur?

Banka hesapları için belli bir hesap işletim ücreti alınmaktadır. Bankada para varsa bu paralardan hesap işletim ücreti otomatik olarak kesilmektedir. Bunun haricinde hesapta bulunan paraların unutulması durumunda paralar hesapta kalmaya devam edecektir.

Bankalar bir hesapta olan parayı maksimum 10 yıl hesapta tutmaktadır. 10 yıl süresince çekilmeyen, kullanılmayan paralar TMSF’ye aktarılacaktır. Bu sebepten ötürü her yıl düzenli olarak bir hesabınız olup olmadığın kontrol etmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*