Konut Kredisinde Ekspertiz Ne Demektir?

Konut Kredisinde Ekspertiz Ne Demektir?

Konut kredisi almak isteyenleri konut kredisi alırken bekleyen bir şey de ekspertizdir. Peki ekspertiz nedir, konut kredi alırken neden bu kadar önemlidir?

 

Ekspertiz, uzman tarafından gayrimenkulün nakit ederinin ne olduğunu değerlendirme çalışmasıdır. Durum böyle olunca da konut kredisi almak isteyen kişinin alacağını konutun ekspertiz değeri yani bir uzman tarafından incelenip para karşılığı ederinin ne olduğunun belirlenmesi önemli bir hal almaktadır.

 

Eğer ki konut kredisi için başvurduğunuz banka size bir ekspertiz yollamaya karar vermiş ise bilin ki banka aslında size konut kredisi vermeyi uygun bulmuştur ve alacağınız konutun kredi miktarını karşılayıp karşılamayacağınıza bakacaktır. Ekspertiz raporunda eve gelen uzman evin net ve brüt metrekaresini, kaç yıllık bir bina olduğunu, kaç odadan oluştuğunu, mevkisini ve kaça alındığını yazmaktadır ve bunlara binaen konuta bir para değeri biçmektedir. Bir çok satılık emlak ilanında ’ %70 e kadar kredi kullanılabilir, tamamına kredi kullanılabilir’ yazılarının bulunmasının sebebi de budur aslında.Ekspertiz raporunda en önemli etken ise satın alacağınız binanın iskanının olmasıdır. Binanın iskanı yok ise oturduğunuz alan resmi kayıtlardan aslında tarla ya da arazi olarak geçmekte olduğu için ekspertiz raporunuz kredi uygun bina değildir şeklinde olacaktır ve durum böyle olunca da bankanız size konut kredisi vermeyecektir.

 

Yukarıda konut kredisinde önemli bir yer teşkil eden ekspertizin ne olduğunu, işlevini, raporlama yaparken neleri kayıt altına aldığını belirttik. Bu bağlamda konut kredisine başvurmak için iyi bir ekspertiz raporuna sahip olmak istiyorsanız yukarıda belirtmiş olduğunuz hususlara dikkat etmenizde fayda var.Aksi takdirde alacağınız binanın ekspertiz raporu düşük olabilir ve bu da sizin çekebileceğiniz kredi miktarını etkileyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*