Bankalarda Çalışan Bankacı Maaşı 2017

Bankalarda Çalışan Bankacı Maaşı 2017 – Türkiye’de en gözde mesleklerden biri de bankacı mesleğidir. bankacı maaşı 2016 yılında yine diğer sektörlere göre daha avantajlı ve kariye yapma olanağı diğer mesleklere göre daha avantajlıdır.

Öncelikle bankaların her il ve ilçe de bulunması nedeniyle her zaman meslek sahibi yapılmakta ve sürekli yeni personel alımı ile bu alanda eğitim alan ve insanlarla iyi ilişkiler kuran insanlar bankacılık mesleğini seçmektedir. Bankacı maaşı pozisyona ve ünvana göre değişmektedir. Eğer bankada çalışmaya karar verdiyseniz bankada yapacağınız ilk iş en alt kademe olan gişe personelidir. Gişe personeli maaşı en düşük maaş olmaktadır.  Banka gişe personel maaşları bankalara göre değişmekte ancak her bankada maaşlar birbirine yakındır. Gişe personelleri en düşük maaşı asgari ücrettir. Yani 2016 yılında 1300 TL’dir. Bu rakam bankadan bankaya değişmekte, bazı bankalarda 1400 tl iken bazı bankalar 1500 tl maaş vermektedir.

Kariyer olanağı nedeniyle en çok tercih edilen bankacılık mesleğinde tecrübe ve başarı elde ettikçe maaş artmaktadır. Örneğin gişe memurluğundan başlayıp bireysel temsilci olan personelin maaşı 200-300 tl arasında değişmektedir. Bu rakam yine bankalara göre değişmekte aradaki fark 500-600 TL arasında artmaktadır . Bireysel müşteri grubunda kendini geliştiren personeller yani başka bankaya daha fazla maaşla yeni bir işe başlıyor veya kobi protföyüne geçmektedir. Kobi protföyüne geçen personellerin maaşı 5.000 – 6.000 arasında maaş almaktadır. Eğer personel çok başarılı ve kendini iyi pazarlıyorsa başka bankayada daha fazla maaş alabilir.

Bankalarda çalışan personeller eğer başarılı ise diğer bankalardan sürekli yeni iş teklifleri almakta ve iş tekliflerinde maaş daha yüksek olmaktadır. Bankada müfettiş, iç denetçi ve uzman yardımıcısı ünvanında çalışan personellerin maaşı 5.000 ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Şube müdürlerinin maaşları ise  7.000 ile 14.00 TL arasında değişmektedir.

Banka bölge müdürleri maaşları ise 15.00 ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bu maaşların özel sektöre göre değişmekte olduğunu ifade edelim, Devlet bankalarında çalışan personellerin maaşları ise daha düşük olmakta ve yer değiştirme yani başka bankaya geçme riskine giremediklerinden dolayı daha düşük maaşla çalışmaktadır.

Bankacı maaşı 2016 yılında böyle görünmektedir. Ancak bankacılık mesleği her şeyiyle avantajlı bir meslektir. Bankacıların para piyasasının tam ortasında olmasında dolayı bankalar yatırım araçlarında kendini çok iyi geliştirmekte, aldıkları bilgilerle hisse senedi vs gibi yatırımları yapmaktalar. Bu avantajı ile de kendilerini geliştirmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*