eve haciz

Bankalar Eve Haciz Getirebilir mi?

İnsanların büyük bir bölümü banka kredisi ve kredi kartı kullanıyor dolayısıyla bu işlem öncesinde onlarca sayfa da sözleşme imzalamaları gerekiyor. Sanıyorum ki herkes kredi çekerken en çok çekindiği şey bu imzaladıkları evraklar yönünde oluyor çünkü kredinin ödenememesi durumunda bir takım yasal işlemlerin başlatılıyor olması. Bugün kredi çekenlerin en büyük korkuları da ya kredimi ödeyemezsem bunun için evime haciz memurları gelir mi? olmuştur.  Aslında bu sorunun cevabı kredi almadan önce merak edilmelidir. Ancak insanların genelde kredi kartı ve krediler için ihtiyaçları aciliyetten kaynaklanmış olduğu için sorunun yanıtını çok araştırmazlar ve kredi sonrasında hep akıllarında kalır. 

Banka Borcumdan Dolayı Eve Haciz Gelir mi? 

Bundan birkaç yıl öncesine baktığımız da kredi kartı ve kredilerle ilgili olarak farklı düzenlemeler vardı ve bu eski sistemde birçok insan bu şekilde haciz işlemleriyle karşı karşıya kalmıştı. Hatta insanların bankalara olan borçlarından dolayı da hapis yattıklarını biliyoruz. Günümüzde ise artık bu uygulama yok yani insanlar bankaya olan borçlarından dolayı hapis cezası almıyorlar. Bu da bir bankadan aldığınız kredinizin ödememeniz halinde bankanın size sürekli tehdit telefonları etmesi ve hakkınızda yasal işlem başlatılacağını söylemesi tamamen sizi korkutmak amaçlıdır diyebiliriz.  

Bankalar kredisini ödemeyen kişiler üzerinde bıktırma politikası yürütürler bu da her gün eve gönderilen kâğıt ve telefonlar demek olacaktır. İşin yasal boyutuna gelecek olursak anayasanın 38. Maddesi 8.fırkasında der ki hiçbir borçlu sözleşmede yerine getirmemiş olduğu yükümlülüklerden dolayı hapis cezası ile cezalandırılmaz. 

Banka Borcumdan Dolayı Eve Haciz Gelir mi

Bankanın borcunu ödeyemeyenler için izleyeceği yol yasal işlemleri başlatmaktır. Banka bu durumda eve haciz gönderecek ve haciz esnasında da icra dosyası aşamasında ödeme taahhüdünde bulunulmuş fakat borç halen ödenmemiş ise ancak bu durumda hapis cezası söz konusu olacaktır. Bunun nedeni ise ödeme şartı ihlalinin devreye girmiş olmasıdır.  

Evet, başlığımızın yanıtına gelecek olursak bankalar yasal takip işlemlerini kesinleştirdikten sonra icra memuru eşliğinde eve haciz memuru gelebilir. Son yapılan düzenlemeler sonrasında bankaların eve haciz getirdiklerinde hangi malları alıp alamayacağı açıkça belirtilmişti. Aslında bu açıklanan durum ise insanların büyük bir bölümünün bankaların eve haciz gönderemediği gibi yanlış bir yanılgı içerisine düşmüş olduklarını söyleyebiliriz.  

Sonuç olarak toparlayacak olursak bankalar ödenmeyen borçlardan dolayı eve haciz gönderebilirler ancak her eşyayı haciz edemezler. Haciz edemeyecekleri eşyaların insanların hayat standartlarını etki etmeyecek olanların olması gerekiyor. Haciz edilemeyecekler arasında örneğin beyaz eşya, koltuk, yatak, bilgisayar ve gelir getirici olan eşyalar vardır.  

Yazımızı girişinde de bahsettiğimiz üzere bu konu aslında bankadan kredi almadan ya da talep edilmeden önce merak edilmesi ve araştırılması gereken bir konudur.

1 Comment Posted

  1. Merhabalar bankaya olan borcum yüzünden icralık oldum ancak ben ailemle yaşıyorum ve üzerimde herhangibi mal varlığı olmamakla beraber işsizimde banka bu durumda ne tür yaptırımlarda bulunabilir yardımcı olursanız cok sevinirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*