Asgari Ücretle Kredi Çekilir mi ?

Bankalar kredi başvurularında başvuru sahibinin ve hanesinde bulunan kişilerin gelir seviyelerine bakarak, krediyi geri alabilme açısından ne kadar sağlam olduklarına bakarlar. Gelir seviyesi yüksek bir kişi iseniz elbette daha yüksek kredi talepleriniz olumlu karşılanacaktır. Ama ülkemiz gerçeklerini de unutmadan belirtmekte fayda var ki günümüzde 15 milyona yakın kişi asgari ücret ile çalışmaktadır. Asgari Ücretle Kredi Çekilir mi ? sorusu ise kısmen “evet” olmakla beraber beraberinde belli sınırlandırmaları da getirecektir. Örneğin, belli bir miktara kadar ihtiyaç kredisi taleplerinde asgari ücretliye daha esnek davranan bankalar konut kredisi veya taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı kredi çekme taleplerinde olumlu yaklaşmayabilirler. Fakat bazı şartlar dahilinde bu kredi türlerinden de faydalana bilirsiniz.

Asgari Ücretle Kredi Çekmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Miktarı az olan ihtiyaç kredilerinde asgari ücretle kredi çekme imkanı olsa da ev alma yada araba alma gibi konular için asgari ücretli çalışan epeyce zorlanmaktadır kredi talebini olumluya çevirmek için. Bu durumda sizlere birkaç yardımcı bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle eğer asgari ücret dışında herhangi bir ek gelir elde ediyor iseniz bunu belgelemeniz sizin için çok artı puan olacaktır. Ev kirası, başka yerden çalıştığınıza dair belgelenebilir gelir gibi bir çok ek gelir sayesinde bankadan talep edeceğiniz miktarı yükseltme şansına erişirsiniz. Eğer şahsınıza ait bir ev var ve ikinci bir ev almak için konut kredisi başvurusu yapıyorsanız, evinizi bir akrabanıza kiraya vermiş gibi gösterebilir ve düzenli olarak kiranın yattığını ispatlayabilirseniz şansınız oldukça yükselecektir.

Asgari ücretle kredi çekmek için başka bir yol ise eğer bir gayrimenkul sahibi iseniz ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz. Bu sizin daha fazla tutarlı kredi çekmenizi sağlayacak ve araba yada ikinci bir ev gibi hayallerinizi gerçek kılacaktır.

Kredi notunuzun yüksek olması da elbette kredi tutarınızı etkileyen önemli unsurlardandır. Şunu bilmelisiniz ki, asgari ücretle çalışıyor olmanız kredi notunuzu etkilemez. Düzenli ödemeler ve daha önce çekmiş olduğunuz kredilerde sorun yaşanmadı ise kredi notunuz yüksek gözükecek ve bu sayede daha kolay kredi çekme imkanını elde edeceksiniz.

Asgari Ücretle Kredi Çekilir mi ? sorusuna ek başka bir cevap ise asgari ücretle kredim çekme işlemi sırasında eğer size kalmış bir miras var ise bankalara bu mirası ipotek olarak sunabilir ve daha fazla kredi çekme şansını bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*