Arsa Kredisi

Arsa Kredisi-Yatırım araçları arasında kişilerin oldukça fazla tercih ettiği seçenekler arasında yer alan arsalar kişilerin hem ileriye dönük yatırımları için hem de kısa süreli alım satımlar ile gelir sağlamayı amaçladıkları gayrimenkul yatırım araçlarıdır. Gelişen hayat şartları artan nüfus sonraları yaşam alanlarının genişlemesi ile birlikte arsaları oldukça değerli bir hale getirmiştir. Kişiler ellerinde bulunan nakit yatırımlarını arsa alarak gayrimenkul üzerinde değerlendirmeyi kazançlı olarak görmüşlerdir. Bu noktada kişilerin birikimlerinin arsa alımlarında yeteli olmaması yeni bir bireysel ihtiyaç kredi olarak arsa kredisi seçeneklerinin bankalar tarafından kişilere bireysel ihtiyaç kredileri adı altında sunmuş oldukları bir kredi olmasına neden olmuştur. Arsa kredisi imarlı veya bazen de imarsız arsa alımlarında kullanılan bireysel ihtiyaç kredisi olarak kendine bir yer edinmiştir.  Bankaların sunmuş oldukları bu tür kredi seçeneklerinin şartları genel olarak konut kredilerini şartları ile benzerlik göstermektedir.

Bu tür kredileri ayrıca seçenek olarak sunan bankaların sayısı Türkiye’de genel olarak çok fazla değildir. Bu tür krediler diğer bireysel ihtiyaç kredisi seçeneği ile benzer özellikler gösterdiği için çoğu banka ayrıca arsalar için bir kredi seçeneği oluşturmaya gerek duymamaktadır. Arsalar için bankalarca sunulan kredi seçenekleri kredi finansmanı ile sahip olunan arsa ya da bahçe ipoteği karşılığında bankalara göre değişkenlik gösteren vade ve faiz oranları ile müşteriye sunulan krediler şeklindedir. Bankaların sunduğu bu kredi olanaklarından faydalanmak isteyen bireyler bankaların kredi hesaplama araçlarını kullanarak fikir sahibi olabilirler ve kendilerine en uygun kredi olanağını sağlayan banklara daha sonra kredi başvurusunda bulunabilirler. Bu incelemeler sonucunda hem en uygun kredi sağlayan bankalardan size en uygun olanını seçebilirsiniz hem de başvuruda gerekli olan evraklar ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Böylece başvuru işlemlerinizi hızlandırma imkânına sahip olabilirsiniz. Arsa alım satımı için nakit birikimi olmayan bireylerin tercih ettikleri bu krediler bankaların kişilere finansman desteği sağladığı krediler olarak nitelendirilmektedir. Kredi notu yüksek olanlar kolaylıkla bu kredilerden yararlanabilirler ancak düşük olanlar aldıkları arsayı bankalara ipotek etme koşuluyla bu krediden yararlanabilmektedirler.

Arsa Kredisi nasıl alınır yazımıza okuyabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*