Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Arsa Kredisi Nasıl Alınır?-Kişiler, geleceklerini garanti altına alabilmek ve birtakım yatırımlar yapabilmek için uzun yıllar öncesine kadar para biriktirmek için büyük çabalar sarf etmekteydiler. Fakat bankalar, bu durumu ortadan kaldırabilmek ve herkesin hayallerini kısa sürede gerçekleştirebilmek için kredi sistemini devreye sokmuş ve kişilerin yatırım yapmalarında ciddi ölçüde yardımcı olmuştur. Arsa kredisi veren bankalar, kredi notu yeterli olan kişilere, uygun miktarlarda ve vade sayılarında arsa kredisi hesaplama yoluyla kredi imkanı sunmaktadır. Kredi veren bankalar, birçok kredi seçeneği ile daha doğru kredilerin çekilebilmesinin de önünü açmaktadır. Son yıllarda çok fazla sayıda kişi de özellikle de arsa kredisi veya tarla kredisi çekerek, diledikleri arsaları alabilme imkânına da sahip olmaktadırlar.

Arasa Kredisi Alma Yöntemleri Nelerdir?

Belediye sınırları içerisinde olan ve aynı zamanda imar izni bulunan arsa kredisi almak isteyen kişiler için bankalar 2 farklı yöntem uygulamaktadır. Arsa kredisi nasıl alınır? Diye soran kişiler için belirlenen bu yollardan ilki ise tıpkı diğer kredi türleri gibi bankaların kişilere sunmuş olduğu finansal destek hizmeti olmaktadır. İstediği arsaya sahip olmak isteyen fakat yeterli maddi kaynağı olmayan kişilerin başvurduğu bu arsa kredisinde, bankalar kişilerin mali tablolarını ve kredi notunu incelemektedir. Uygun görülen kişilere verilen krediler ile birlikte müşterilerin arsa kredisi hesaplama ve/veya tarla kredisi hesaplama türleri ile arsa satın alabilmesi sağlanabilmektedir. Bahsi geçen bir diğer yöntem ise, bankaların sunduğu ipotek hizmetidir. Bu yöntem de kişiler var olan arsalarını bankaya ipotek ettirmektedirler. Bu ipotek ile birlikte, müşterilerin ödemelerinde herhangi bir sıkıntı olması ya da borçlarını ödeyememeleri halinde bankaya ipotek ettirdikleri arsaların üzerinde bankalar da söz sahibi olabilmektedirler. İkinci yöntem, genellikle kredi notu düşük olan kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Arsa kredisi nasıl alınır? Sorusuna karşılık kredi notu yeterli olmayan kişiler, kendilerine ait olan ve imar izni bulunan arsalarını bankalara ipotek ettirerek arsa kredisi kullanabilmektedirler.

en uygun arsa kredisi

Arsa Kredisi Ön Çalışması

Arsa kredisi faiz oranları veya benzer şekilde tarla kredisi faiz oranları bu yöntemler içerisinde önemli rol oynamaktadır. Yatırım yapmak ya da finansal destek ihtiyacı içerisinde bulunan kişiler için bankaların sunduğu arsa kredisi, kişiler için oldukça avantajlı bir seçenek olabilmektedir. Bu krediyi kullanan kişilerin ödemelerini zamanında ve eksiksiz yapmaları halinde kredi notları yükselmekte ve diğer bankacılık işlemleri çok daha kolay

Arsa Vergisi

Temel yasak yükümlülüklerden olan vergi ödeme aynı konut vergilerinde geçerli olduğu gibi arsa/arazi sahipleri içinde geçerlidir. Arsa veya arazi vergi ödemeleri de diğer emlak vergileri gibi taşınmazlar için yılda 2 taksit halinde ödenebilmektedir.

Bu bağlamda, arsa ve arazi vergi oranları arsanın içinde bulunduğu mevkii ve konuma göre değişiklik gösterir. Aşağıdaki tabloda arsanın bulunduğu yere göre hesaplanmış vergi dilimlerini görebilirsiniz.

 

Krediye Hangi Arsalar Uygundur?

Arsa alımı için kredi veren bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Hemen hemen çoğu banka arsa veya arazi alımı için uygun şartlar sağlandığında kredi vermektedir. Bu nedenle kredi verme şartları da bankadan bankaya değişmektedir. Bu çerçevede, bazı bankalar sadece imarlı olan arazilere kredi verebildiği gibi bazıları da imarsız olan arazilere de kredi verebilmektedir. Banka şartlarının yanında kredi talebinde bulunulan arsada olması gereken nitelikler şu şekildedir;

  • Kredi başvurusu yapılacak olan arazinin belediye sınırları içerisinde olması ve aynı zamanda imarlı olması gerekir.
  • Satın alınacak arsa hisseli tapuya sahip olma durumunda tek veya birkaç hissenin değil tüm hisselerin satış olması gerekmektedir.

 

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Arsa Kredisi - Kredi Notu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*