Akbank EFT Nasıl İptal Edilir?

Akbank EFT Nasıl İptal Edilir? yazımızda sizlere EFT işlem saatleri içerisinde veya işlem saatleri harici yaptığınız EFT işlemini iptal etmek istediğinizde ne yapmanız gerektiğini anlattık. Daha fazla ayrıntı için yazımızın diğer satırlarına göz atmanız yeterli.

Günümüz teknolojisi ile az çok ilgileiniyorsanız ve bu teknolojinin getirdiği yeniliklerden haberdar iseniz, para transferi işlemlerinin eskiye nazaran çok daha kolaylaştığını Siz de bilirsiniz. Artık bir kişi veya şirkete para göndermek için şubeye gitmek yerine, internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması ile kolaylıkla talimatınızı oluşturabilirsiniz. Para göndermek için ister başka bankaya transfer olsun ister aynı banka arasında farklı hesaplar olsun, anında kolaylıkla ve güvenilir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda havale yani aynı banka üzerinde ki para transferlerinden ziyade EFT üzerinde duracağız. Akbank hesabınızdan başka bir bankaya para transferi oluşturduğunuzda EFT işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Akbank’tan farklı kanallar yardımı ile  EFT emrini oluşturmanız mümkün. Bu kanallar; Akbank bünyesinde olan mobil bankacılık uygulaması olan direkt bankacılık, internet şubesi, telefon bankacılığı ve bankamatikler. Bu kanallar aracılığı ile yapacağınız EFT talimatların da her biri ayrı özellikler de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. EFT yapmak için tercih edebileceğiniz bu yöntemlerden en basit olanı Akbank direkt mobil uygulama üzerinden yapacağınız veya internet bankacılığı üzerinden yapacağınız işlemlerdir. Bu 2 yöntem ile hızlı ve kolay şekilde EFT yapabilirsiniz. Fakat hız ve kolaylık hata yapma olasılığınızı da arttıran unsurlardır. EFT talimatı verdiğiniz sırada gireceğiniz ufak bir hata, bir rakam değişikliği yanlış hesaba para transferi yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle, para yollarken bilgileri tekrar kontrol ederek girmeniz önemlidir. Özellikle IBAN numarası ile para gönderiyorsanız 24 haneden oluşan bu rakam topluluğunu tekrar gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Peki, herhangi bir yanlışlık yaptığınızı varsayarsak Akbank EFT Nasıl İptal Edilir?

Akbank kanallarından yapacağınız EFT talimatlarının onaylanması, eğer EFT işlem saatleri içerisinde ise 15 dk sürer, hata yaptığınızı anında fark etmiş iseniz EFT iptali için acele etmelisiniz. Bunun için Akbank müşteri hizmetlerine ulaşmanız yeterli olacaktır. EFT konu talimat henüz karşı tarafın hesabına geçmemiş ve havuzda bekliyor ise şanslısınız demektir, müşteri temsilcisi anında işleme konu tutarı hesabınıza geri aktaracaktır. Peki, yanlış hesaba gönderdiğiniz para karşı kişinin hesabına geçmiş ise ne olur? Eğer, parayı karşı taraf çekmiş veya parayı iade etme konusunda olumsuz karar belirtmiş ise konu mahkemeye taşınabilir. Peki işlem saatleri dışında yapılan Akbank EFT Nasıl İptal Edilir? Bunun için yapmanız gereken, Akbank direkt uygulaması üzerinden “talimatlarım” bölümüne giderek yapmış olduğunuz talimatı iptal edebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*