Konut Kredisinde Erken Ödeme

Bir konut sahibi olabilmek için kredi çekmek artık vazgeçilmez oldu. Peşinat olarak biriktirilen paranın değerlendirilmesi ve kira öder gibi ev sahibi olma hayali yada yatırım amaçlı bir ev almak için herkes bankalardan kredi talebinde bulunur oldu. Uzun vade koşulları ve son dönemlerde düşen faizler ile birlikte bu taleplerde ciddi artışlar görülmekte. Peki, siz bu hayaller ile bankalara uğrayıp kredi çekerken, kredi sözleşmesinde ki yazıları okuyor musunuz ? Konut kredisinde erken ödeme cezası var mıdır ? sorusu üzerine cevap niteliği taşıyan detaylar karşınızda.

Alacağınız konut için bankadan kredi başvurusunda bulunduğunuzda, onay alındıktan sonra ki süreci bankalar ayarlar. Yani kredi türünüzü ve vadeleri siz belirlersiniz, faiz oranlarını ve masraflarını bankalar düzenler. Kredi alırken size bir kredi sözleşmesi imzalatılır ve siz herhangi bir ödemeler ile ilgili uygunsuz hareket ettiğinizde bankalar size bu sözleşmede ki maddeleri gösterirler. Bu sözleşmede yer alan bir maddede “ konut kredisinde erken ödeme “ cezası da mevcuttur. Yani, siz elinize geçen toplu parayla kredinizi ödemek istediğinizde banka sizden erken ödeme cezası isteyecektir. Çünkü, toplu ödeme demek bankanın faizden elde ettiği gelirin düşmesi anlamına gelior bu nedenle bankalar genellikle erken ödeme cezası ile bu durumun önüne geçmek isterler.

Konut Kredisinde Erken Ödeme Cazası Nedir ?

Taşıt kredileri yada bireysel ihtiyaç kredilerinde olmayan erken ödeme cezası, konut kredilerinde toplu para ödemelerinde faiz gelir kaybını önlemek amacı ile bankalarca alınan bir cezai sistemdir. Konut finansman kredi sözleşmelerinde ki maddeleri dikkatlice okumalı ve incelemelisiniz. Bu sözleşmede hangi nedenlere bağlı dosya masrafı alındığı sorgulanmalıdır çünkü bir çok dosya masrafı adı altında alınan haksız paralar da mevcuttur, itirazınız sonucu bu alınacak paralardan vazgeçilebilir. Dosya masraflarının yanında maddede ayrıca erken ödeme ile ilgili bir cezai uygulama yapılacağı da mutlaka yazacaktır. Siz bu maddeyi okumadan imzaladığınızda gelecek dönemde toplu miktar ödeme ile bankaya gittiğinizde bir sürprizle karşılaşmanız mümkün.

Erken Ödeme Cezası Yüzde Kaçtır ?

2014 yılında yürürlüğe giren yasa ile birlikte vadesi bitmemiş kredi borçlarınız için toplu ödeme yaparak krediyi kapatmanız mümkün. Böyle bir durumda Tüketici Koruma Kanununa göre bankalar erken ödemeden kaynaklı faizler ve maliyetlerin indirimini tüketiciye yansıtmak zorunda. Sabit faiz ödemeleri kredilerde sözleşmede yer alan maddeye istinaden erken ödeme tazminatı da alabilirsiniz. Ancak bu sadece sabit farili konut kredilerinde mevcut olup değişken faizli kredilerde geçerli değildir.

2015 ylında düzenlenen Tüketici Kanununda yer alan madde şöyle der; kredilerde geri ödeme vadesi 36 aydan daha az kalmış ise erken ödemelerde en fazla %1, 36 aydan fazla vadeler kalmış ise erken ödemelerde en fazla %2 ceza oranı uygulanabilir. Konut kredisinde erken ödeme cezası kalan vadeye göre değişmektedir.

Bankalardan konut kredisi kullanırken mutlaka sözleşmede yer alan erken ödeme cezası yüzdesini inceleyeniz ve sorunuz. Erken kredi kapatmak için toplu paranızla bankaya gittiğinizde durumu bilerek davranmanız herhangi bir sürprize yer vermeyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*