Kobi Kredisi Veren Bankalar

Kobi Kredisi Veren Bankalar ve Başvuru Şartları

Kobi kredilerine başvuru nasıl gerçekleşir ? Kobi kredisi için hangi evraklar gerekli ? Kredi başvurusu sırasında nelere dikkat edilmeli ?

Kobi kredisi alırken bankanın kredi başvuru bölümünde bulunan kredi uzmanına, neden böyle bir krediye başvurulduğu izah edilir. Bu başvuru sonucu banka kredi uzmanı ile başvuran arasında kobi kredisi türüne, tutarına ve vade süresine karar verilir. Bir ödeme planı oluşturularak değerlendirme süreci başlamış olur.

Değerlendirme süreci bittikten sonra kobi kredisi veren bankalar şu evrakların hazır edilmesini talep eder;

  • Mali bilanço evrakları
  • Gelir belgesi
  • Ticari Sicil Gazetesi örneği
  • İkametgah

Kredi onayından sonra vade ve kredi tutarı belirlenir. Gerekli formlar doldurularak imza atılır ve kredi kullanımı gerçekleşmiş olur.

Bankalar kobi kredisi verirken nelere dikkat ederler ? İzlenen yol şu şekildedir; kullanılacak olan kredi türü, vade ve tutarı incelenir, başvuru sahibi kobi’nin bulunduğu sektör, ticaret hacmi ve geri ödeme geçmişi değerlendirmeye tabi tutulur. Banka eğer ihtiyaç duyarsa daha düşük faizli ve uzun vadeli krediyi teminat şartı sunarak da kullandırabilir. Burada önemli unsur, kobi’lerin krediyi ne amaçla aldıkları ve geri ödeme konusunda ne kadar tutarlı davranışlar sergilediğidir.

Kullanılacak olan kredi türü ve tutarına göre banka, Kobi’lerden bir teminat ister. Bu teminat duruma göre bir mal, makine, çek, senet, gayrimenkul vb. olabilir.

Kredi geri ödemelerinde bir sorun oluşursa, bankalar kobi ile görüşerek yeni bir ödeme planı çalışmasına gidebileceği gibi hukuki yollara da başvurabilir. Genellikle banka ile kobi arasında bir uzlaşma yolu seçilir.

Kobi Kredisi Nedir ?

Kobi kredisi, işletmenin sermayesini güçlendirmek amacı ile faizli ve uzun vadeli geri ödemesi olan kredidir. Kullanılan kredi, tamamen işletme finansmanında kullanılmak üzere sağlanır. Bu kredi ile bireysel ihtiyaçların karşılanması kesinlikle mümkün değildir. Şirketler genellikle, iş yerini yenilemek, iş yerine yeni bir makine almak, lojistik ağını güçlendirmek veya yeni bir ihaleye katılırken finans desteği için bu kredi türünden faydalanmak isterler.

Kobi kredileri nakdi ve gayri nakdi olmak üzere iki çeşittir. Nakdi kobi kredisi, kısa vadeli kullanılan ve acil para ihtiyacını destekleyen ve nakit sunulan kredi çeşididir.  Orta vade planına göre kazancını bir ödeme planı ile birlikte bankaya sunan şirketlere bu kredi anında kullandırılabilir. Gayri Nakdi kobi kredisi ; çok yüklü bir mal alımı, bayilik için başvuru gibi nedenlerle kullanılan kredi çeşididir.

 

Kobilerin kredi kullanırken şuna dikkat etmesi gerekir, kendisini 24 ay gibi kısa sürede amorti edecek bir yatırım için 24 aydan daha az vadeli kredi kullanması olumsuz sonuçlara yol açabilir. İyi bir gelecek planlaması ile, aylık kazanç tablosu ve gider tablosu oluşturularak, ödenecek taksit miktarları ve kullanılacak kredi tutarı belirlenmelidir.

Kobi Kredisi Veren Bankalar

Akbank

Kobilere özel anında 50 Bin liraya kadar kobi kredisi sunan Akbank, sektörünüzün ihtiyaçlarına özel paketler sunmakta. 12 çeşir sektör paketi ( Girişimci, Franchise, Bayi, Ezcane, İmalat, İnşaat-taahhut, Kırtasiye, Kuyumcu, Özel Sağlık, Lojistik, Toptancı ve Turizm Sektörleri Destek Paketleri ) ve 5 çeşit kobi ürün paketi ( anında kredi paketi, hoş geldiniz paketi, esnaf destek paketi, kobi pos paketi, kobi destek paketi ) ile çok çeşitli kredi paketi sunan Akbank kobi kredi kullanımına başvuru için şubelerden destek alabilirsiniz.Daha detaylı bilgi için 444 23 23 destek hattından Akbank kobi hizmetlerine ulaşmanız mümkün.

Denizbank

80 Bin liraya kadar kobi kredisi imkanı sunan Denizbank, esnek ödeme vadeleri ile de göz dolduruyor. Üstelik, esnaf kredisi için başvuru çok kolay, yapmanız gereken “esnaf” yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranız ile birlikte 3280’e mesaj göndermek.

Garanti Bankası

100 Bin liraya kadar kredi imkanı sunan Garanti Kobi kredisi 60 aya varan vadelerle sizlere sunulmuş durumda. Gerekli bilgi için 444 56 24 nolu telefondan destek alabilirsiniz.

Halkbank

Kobilere özel çeşitli destek paketleri ve esnek geri ödeme imkanı sunan Halkbankası kobi kredileri ile rahat bir nefes alabilirsiniz. İmalatçılar, ihracat sektöründe bulunanlar ve diğer sektörler için hazırlanmış kobi destek paketleri hakkında bilgi almak için 444 0 401 nolu hattan iletişime geçebilirsiniz.

İş Bankası

Kobiler için nakdi ve gayri nakdi kredi paketli sunan İş Bankası, kobiler için findeks ticari paketler kampanyası ile ticari kuruluşlara hizmet veriyor. Ayrıntılı bilgi 0850 724 07 24 hattında.

Vakıfbank

Kobi kredilerine en çok önem veren bankalar arasında olan Vakıfbank, en son kampanyasını duyurdu. Şimdi kredi alan kobiler ödemelerine 2017’de başlıyor. Üstelik 3 farklı ödeme seçeneği de sunulan kobi kredi paketi hakkında detaylı bilgi 0850 222 07 24 telefon numarasında.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası kobilere özel sektörel paketleri ile kobi kredi kullanımı için sizleri bekliyor. Bir çok sektörden girişimcilere esnek faiz oranları ile kredi imkanı sunan Yapı Kredi kobi hattı numarası : 0212 853 50 22

Ziraat Bankası

İşletme finansman desteği için Kosgeb ile birlikte çalışan Ziraat Bankası , kosgeb veritabanında bulunan işletmeler için özel kredi imkanları sunuyor. 444 00 00 telefon hattından kosgeb destek ve diğer tüm ziraat bankası kobi ürünleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bankaların Kobi Kredisi Karşılaştırması

10.000 TL Kobi Kredisi 36 ay vade baz alınarak hesaplanmıştır:

Banka Adı Faiz Oranı % Aylık Ödeme TL Geri Ödeme TL
Yapı Kredi 1,40 360 13.450
Garanti 1,41 360 12.970
Denizbank 1,59 372 13.435
Akbank 1,52 367 13.522
İş Bankası 1,74 382 13.735
Vakıfbank 1,80 385 14.475

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*