Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama Yapma

Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama Yapma – Araç sahiplerini ilgilendiren bir  zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemenin nasıl yapılacağını kolay bir şekilde bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

Araç alacaksınız veya araç sigorta poliçenizin sorgulamasını yapmak istiyorsunuz. Bazen sigorta poliçesini kaybetmiş olabilirsiniz. Ve poliçenizin sorgulamasını yaparak aracınızın poliçe bilgilerini almak istiyorsunuz. Bu alan resmi olarak hizmet veren şirket SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca araçla ilgili bir çok sorgulama yapabilirsiniz.

Poliçe sorgulama ile Zorunlu trafik sigortası poliçenizi görerek gerekli bilgileri alabilir veya sigorta poliçenizi yazdırarak sigortanızın olduğunu ispatlayabilirsiniz. Trafik polisleri poliçe sorgulamalarını poliçe no ile teyit etmektedir.

SBM Sigorta Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ile sorgulama işlemlerini bir kaç seçenekle yapabilirsiniz. Sorgulama işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

  1. Plaka ve T.C Kimlik Numarası ile sorgulama yapma

Burada sizden Aracınızın plakasını ve Araç sahibinin T.C kimlik numaranızı girerek  ve alttaki karakter doğrulamasını girerek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

traafik sigortası sorgulama

Sorgulama yaptığınız ekran görüntüsünde gibi bir bilgi ekranı çıkmakta, bu poliçenizi yazdırabilirsiniz. Poliçede karakodla bulunmaktadır.

2. Plaka ve Vergi Kimlik Numarası ile Sorgulama

Eğer kişinin T.C kimlik numarasını bilmiyorsanız veya araç bir şirketin adında ise plakayı ve vergi numarasını girerek trafik sigortası poliçe sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

3. Sigorta Bilgileri ile Sorgulama

Bu yöntem genellikle sigorta doğrulaması için kullanılır. sigorta bilgileri ile sorgulama yapmak için gerekli bilgiler,

  • Sigorta şirketi
  • Poliçe no
  • Acente no
  • Yenileme no

Bu bilgileri sigorta poliçesinde bulabilirsiniz. Bilgileri girdikten sonra sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet İle Trafik Sigortası Sorgulama

E-devlet şifrenizi girerek daha güvenli ve daha hızlı sorgulama yapabilirsiniz. SBM altyapısının E-devlet ile entegrasyonu ile bilrlikte sadece araç plakasını girerek sigorta sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Sorgulama işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

E-devlet trafik sigortası sorgulama

 

Zorunlu trafik Sigortası sorgulama işlemleri bu yöntemlerle sorgulayabilirsiniz. bu bilgiler resmi olup doğrulama işlemleri içinde bu sistemi kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*