Ziraat Bankası Borsa Yatırım Hesabı Açmak

Ziraat Bankası Borsa Yatırım Hesabı Açmak -Ziraat bankası yatırım hesabı ile borsa işlem yapan şirketlerin hisselerini satın alabilir veya satın aldığınız hisse senetlerini satabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile artık yatırım hesapları da internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır. Yatırım hesapları yatırım bankaları ve diğer bankalar üzerinden açabilirsiniz.

Yatırım hesabı yani bir diğer adıyla borsa hesabı açmak için bütün bankalarda olduğu gibi Ziraat bankasında hesap açmak için Ziraat bankası şubelerine veya yatırım bankacılığı üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Hesabınız aktif edilmesi için hesap açılmasına dair bazı belgelere imza atmanız gerekemektedir. Ziraat bankası yatırım hesabına Ziraat internet bankacılığı üzerinden veya ziraatyatirim.com.tr üzerinden hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hisse Senedi Komisyon Oranı Nedir?

Hisse senedi alımında bankalar aracılık ettiği için belli bir komisyon alınmaktadır. Her yatırım bankasının veya menkul değerler şirketlerinde bu komisyon oranları değişmektedir. Ziraat bankasının komisyon oranları aşağıda ki gibidir.

Günlük İşlem Hacmi Uygulanacak yeni kom oranları
                        –                     50.000    0,0015
              50.001                 100.000    0,0012
             100.001                 250.000    0,001
             250.001                 500.000    0,0008
             500.001             1.000.000    0,0006
         1.000.001    üstü 0,0004

 

Ayrıca internet bankacılığından, Telefon bankacılığından veya Şubelerden alım satım işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemler için de ayreten farklı komisyon oranları alınmaktadır.

Müşteri Hizmetleri Merkezi aracılığıyla vereceğiniz hisse senedi alım-satım işlemlerinizde komisyon oranı binde 2 + BSMV,

·         İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerde ise binde 1,5 + BSMV,

·         Şube ve İrtibat Büroları aracılığıyla vereceğiniz hisse alım satım işlemlerinizde komisyon oranı binde 2 + BSMV olarak uygulanmaktadır.

Komsiyon oranları bu şekilde belirlenmiş olup, İnternet şubesinden, ziraat mobil, Ziraat trader üzerinden işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Alım Satımda Emir Düzeltme veya emir iptali

Elinizde bir şirketin hisse senedi var, veya bir şirketin hisse senedini almak istiyorsunuz emiri verdiniz eğer emir istediğiniz fiyatta gerçekleşirse yukarıda ki komisyon oranları geçerli olur, ancak emir düzeltme yaparsanız banka sizden ayrıca emir düzeltme komisyonu almaktadır. Ayrıca emir iptalinde de komisyon alınmaktadır.

Ziraat Yatırım Hesabından EFT Yapmak

Ben ziraat yatırım hesabına para aktarım işlemlerimi ziraat hesabım üzerinden yapmaktayım, başka bankaya eft yapacağım zaman ise önce hisse senedini satıyorum 2 iş günü sonrasında ziraat hesabına aktarıp eft işlemini yapıyorum. Ancak ziraat bankasının aldığı eft ücreti canımı çok sıkmaktaydı. Birgün tesadüfen ziraat yatırımdan eft yapılabildiğini gördüm, aktarıp yapacağıma direk buradan eft yapabiliyormuşum, Şuan eft işlemlerimi yatırım hesabı üzerinden yapmaktayım ve ziraat bankasına göre çok çok uygun bir eft ücreti almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*