Yüzde Yüzünü Kredi Veren Bankalar

Yüzde Yüzünü Kredi Veren Bankalar

Yüzde Yüz Konut Kredisi

İnsanların çoğu kirada oturmak yerine kendi evini satın almak ister. Eğer sizde bu kesimdenseniz ancak ev alacak herhangi bir sermayeniz ya da birikiminiz yoksa evin yüzde yüzüne kredi imkânı sağlayan bankalardan biraz bahsetmek istiyoruz. Yapmanız gereken şey evin %100‘üne kredi veren bankalardan kredinizi çekip hayalinizde ki evi satın almak olacaktır. Ancak günümüzde hiçbir banka mortgage kredilerinde, almak istediğiniz evin %100’üne kredi vermek gibi bir imkân sağlamıyor. Resmiyette en yüksek kredi miktarı evinizin toplam ekspertiz değerinin %75’i olarak belirlenmiş olduğu bildiriliyor. Bundan dolayı satın almayı arzuladığınız ev için ekspertiz yaptırdığınızda ekspertiz değerinizin %75’inden fazlasını kredi olarak almanız mümkün değil. Ancak evinizin %100’üne kredi almayı hedefliyorsanız bunun iki farklı yolu vardır. Bunlardan biri ekspertiz değerini olduğundan fazla göstermeniz bir diğeri ise başka bir gayrimenkulünüzü ipotek yani teminat göstererek evinizin %100’üne kredi imkânı sağlayan bankalar bulmanız mümkündür. Bu metotlardan biraz bahsetmek istiyorum.

Ekspertiz Değerini Fazla Göstererek Kredi Alma

Mesela satın almak istediğiniz evin fiyatının 200.000 TL olduğunu farz edelim. Eğer bu evin yüzde yüzünü krediyle almayı hedefliyorsanız, ihtiyacınız olan miktar 200.000 TL olacaktır. Bundan dolayı resmiyet usulünce kredi veren bu bankalar fiyatı 200.000 TL durumundaki bir konut için azami 150.000 TL kredi verebilecektir. Banka eliyle ihtiyaç sahibine 200.000 TL kredi verilmesi gerekiyorsa evinizin fiyatı 200.000 TL’den daha fazla olmalıdır. Bundan dolayı ekspertiz aracılığıyla evinizin fiyatını 240.000 TL olarak belirttiğinizi varsayarsak ev kredisini alacağınız banka eliyle 240.000 TL fiyatındaki konutun, %75’i miktarında kredi alma imkânı kazanacaksınız. Bunun sonucunda ihtiyacınız olan miktarı elde ettiğinize göre evinizin %100’ünü kredi olarak alabileceksiniz.

Evinizin Tamamına Kredi Alma İmkânı

Ev inşa ettikten sonra elden çıkaranlar, olması gerekenden daha düşük miktarda vergi ödemek amacıyla inşa ettikleri konutun rayiç değerini düşük belirtirler. Mesela Esenyurt ilçesinin belediyesi hudutları içinde inşa edilen bütün evlerin asgari rayiç değerinin 200.000 TL olarak belirlendiğini varsayalım. Müteahhitlerin çoğu, evleri için düşük vergi vermek amacıyla ev değerlerini en az rayiç fiyatı üstünden göstermeyi tercih ederler. Bu yöntemle ödemeleri gereken vergi miktarından daha azını öderler. Fakat konut satış sürecine gelince, konutun %100’üne kredi imkânı sağlayan bankalarla anlaşarak evi satın almayı isteyen müşterilerin önünde engel oluşmaktadır. Örnek veriyorum eve en düşük rayiç miktarı üstünden 200.000 TL fiyat gösteren müteahhit, evi 250.000 TL’ye satışa vermek istediğinde, %100’ünü kredi aracılığıyla satın almaya gelenler için kredi miktarı ihtiyacı daha fazla olacaktır. Krediyi inceleme amacıyla konuta uğrayan eksper servisi, evin hak ettiği değerin 200.000 TL’den fazla olduğunu belirtirse, evin sahibi düşük olarak belirttiği fiyatlar karşılığında fatura kesmesi ve vergi ödemesi gerekiyor. Bundan dolayı geride kalan fiyatlar karşılığında müteahhitler ya da ev sahipleri, %100’ünü kredi aracılığıyla almaya gelen müşterilerine değişik miktar söylerler. Bu insanların amacı devlete verecekleri vergiyi konut satın alma amacıyla gelen müşterilere yüklemektir.

Gayrimenkulü İpotek Gösterme Yöntemi İle Kredi Almak

  • Satın almayı hedeflediğiniz konutun %100’ünü kredi eliyle almayı hedefliyorsanız, size sunabileceğimiz başka bir metot diğer bir gayrimenkulü ya da evi ipotek gösterme yöntemiyle iki konut üstünden kredi almaktır. Ekspertiz elinden öngörülen miktar üstünden, iki evinde %75’i miktarında kredi kullanma imkanına sahipsiniz. Bundan mütevellit öteki evinizin değeri %75’lik miktarda aldığınız krediye ekleneceğinden dolayı, satın almayı hedeflediğiniz konutun %100’ünü kredi yardımıyla alabileceksiniz. İnternet üzerinden bilgi aldıktan sonra gerekli kredilere başvurabilirsiniz. Anlattığımız yöntemler sayesinde kiradan çıkabilir ve kendi evinizi kredi yardımıyla satın alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*