Yapılandırılmış Vergi Borcunu Kredi Kartı ile Ödeme

Maliye bakanlığı tarafından, ülke ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak amacı ile alınan vergilerin daha düzenli olarak toplanması amacı ile Gelir İdaresi Başkanlığı  ( GİB ) aracılığı ile kurmuş olduğu sistem ile kredi kartı ile kolayca yapılandırılmış vergi borcu ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı ile vergi borcu ödeme işlemi bir çok bankanın internet şubeleri aracılığı ile, vergi ödemeleri başlığı altında yapılabilmesinin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinden de güvenli şekilde yapılabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken adımları sizlere sunuyoruz.

Yapılandırılmış vergi borcunu kredi kartıyla nasıl öderiz?

Öncelikle vergi dairesinin resmi internet sitesine girilir.

 

Daha sonra 6552 ödeme butonuna tıklanır.

vergiboruodeme1

İnternet sitesinde açılan sayfada en sağda yer alan 6552 ödeme butonuna yeniden tıklanır.

vergiboruodeme2

Bu butona tıklandıktan sonra 4 tane ödeme seçeneği sunulacaktır.

vergiboruodeme3

Bu seçeneklerden ilki internet vergi dairesi kullanıcı kodu ile giriş yapıp 6552 sayılı kanun ile yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum. Bu seçenek için vergi dairesi kullanıcı kodu ve parolasına ihtiyacınız olacak.

T.C. kimlik numaram ve diğer bilgilerin ile ödeme yapmak istiyorum seçeneğinde ise karşınıza tc kimlik numarası, ad, soyad, nufus cüzdanı seri ve numarası, nufus cüzdanı veriliş tarihi gibi bilgiler sizden istenecek doğru olması halinde sisteme girebilirsiniz.

Motorlu taşıtımın plaka ve tescil tarihi bilgileri ile ödeme yapmak istiyorum derseniz sizden plaka, Tc kimlik numarası ve tescil tarihi gibi araç bilgileriniz istenecek.

Tecil dosya numarası / tahakkuk fiş numarası ve diğer kimlik bilgilerim ile ödeme yapmak istiyorum seçeneğinde ise sizden dosya numarası, Tc kimlik numarası ve vergi numaranızın girilmesini isteyen bir form çıkacak.

Bu belirtilen seçeneklerden bir tanesi seçilerek devam edilir ve ödeme sayfasına geçilerek işlem tamamlanır.

Eğer ki sadece TC kimlik numarası biliniyorsa Tc kimlik numarası ile ödeme yapma seçeneği seçilerek istenecek olan Tc kimlik numarası, ad soyadı, nüfus cüzdanı seri no, nüfus cüzdanının veriliş tarihi, bir yakının TC kimlik numarası siteden bilgilerdir ve bu bilgiler doldurulur. Bu bilgiler doğru bir şekilde yazıldıktan sonra açılacak olan sayfada yapılandırılmış vergi borçları listelenecektir. Burada tüm borçlar ödenebileceği gibi taksit seçenekleri de kullanılabilmektedir.

 

Bu sistem ile birlikte yapılandırılmış vergi borçları borçlu kişiler tarafından çok kolay bir şekilde ödenebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*