Uzun Vadeli hangi Hisse Senedi alınmalı?

Borsa’da kazanmanın en temel prensibi sabırdır. Sabrederseniz kazanırsınız, paranızı çarçur etmeden kazançlarınızı katlamak istiyorsanız ve en önemlisi küçük yatırımcı iseniz spekülasyonlarla baş edemeyeceğinize göre yatırımlarınızı uzun vadeli olarak yapmalısınız.

Borsa bir çok kişi tarafından yüksek riskli olarak görünse de, Ki öyle, Borsada yatırım yapmak yüksek riskli yatırım yapmaktır. Çok kazanacağınız gibi çok kaybedebilirsiniz de… Ancak yatırımınızı planlarsanız nasıl ve hangi hisse senetlerine yatırım yapacağınızı biliyorsanız genellikle kaybedenlerden olmazsanız. Tabi bu yatırımlarınız uzun vadeli olmalı özellikle küçük yatırımcılar için…

Çünkü küçük yatırımcı grupları borsa da en çok bulunan kişiler ancak bir hisseye girdiklerinde hisse birden artmayacağı, veya hisseden çıktıklarında hisse düşmediğinden, Girecekleri hisseleri çok iyi araştırmalılar. Ancak spekülasyon yapan yatırımcılar ise, bir defadan bir hisseye girdiklerinde hisse o anda %10 ve üzeri yükselir, o kadar olmazda bir bir kaç kademe yükselmesi spekülasyon yapan yatırımcılar için vazgeçilmez bir kardır.

Spekülasyon yapmak borsada yasak olmasına rağmen bir çok kişi spekülasyon yapıyor yasal yollarla, SPK’ya yakalanmadan. Küçük yatırımcı aslında hangi hisse senedinde spekülasyon yapılacağını bilse onun için iyi olur o da o hisseye girer kazancını yükseltir. Fakat öyle bir dünya yok ne yazık ki…

Bugün Hisse senedi yorumlarını okuyordum, Okuyunca çok güldüğüm söylenebilir, Bir kişi hisseye girdiğinde hissenin ne olduğunu bilmemesine rağmen hisse çok iyi hemen girin kazanmaya başlayın,” hisse bugün tavan yapacak” gibi yorumlarla karşılaşırken bazı yorumcular  da aman duman bu hisse ye girmeyin diyorlar. Hangi hisse senedine gireceksin peki?

Size tavsiyem hiç kimsenin yorumlarına bakarak hisse senedi almayın, Yorumların sonunda görürsünüz YTD (Yatırım tavsiyesi değildir) fakat arkadaşlar yatırım tavsiyesi veriyor ama sonuna YTD koyunca öyle olmuyor gibi anlamana geldiğini zannediyor.  Bugün okuduğum yorumlardan biri çok dikkatimi çekti ve yorumu gerçekten beğendim, “Borsa sabredenlerin sabredemeyenlerden kazandığı paradır. Ben bunu öğrenene kadar tüm birikimimin %50 sini kaybettim öğrendiğimden beri kazanıyorum” Bu yorumu anlamak için bir kaç kere okudum gerçekten çok derin bir yorum yapmış ve çok güzel bende bu yoruma katıldığımı bildirmek isterim. Borsa’da sabredeceksiniz herzaman….

Öncelikle Borsa Nasıl Oynanır yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Bunu okuyun ve nasıl yatırım yapıldığını bir nebze anlamış olursunuz. Uzun vadeli yatırımlarda hisselerin kar satışları olduğu gibi, temettü ve bedelsiz hisse alımı ile yatırımlarınız her zaman büyür.

Borsa’da bir çok hisse senedi aslında uzun vadeli yatırımcılar için, ancak küçük yatırımcılar günlük grafiklere bakarak en çok kazandıran hisseleri girdiklerini zannediyorlar ancak bir diğer gün bakıyorlar ki en çok kaybedenler tarafında yer almış hisse senedi, Ancak uzun vadeli hisse senetlerinde bu durum söz konusu değildir. Hisseler genellikle günlük en çok kazanan hisseler arasında yer almaz, günlük %1 %2 gibi artışlar yaşanır veya daha düşük artışlar ama hep artar, Yıl sonunda temettü dağıtımı ve bedelsizde varsa tadından yenmez…

2016 Temettü Veren Hisse Senetleri

Temettü veren hisseler 2016(Resim halilbuhur.com sitesinden alınmıştır)

Bazı hisse senetleri temettü vermiş bazıları da önümüzde ki günlerde temettü dağıtımlarını yapacaklar. Yukarıda yer alan hisse senetlerini iyice araştırın, hisse senetlerinin hiç düşmediğini aksine hep arttığını göreceksiniz. Benim favori hisse senetlerim çimento hisse senetleridir.

Temettü dağıtımı için iyi ve uzun vadeli yatırımlarda müşterilerine hiç bir zaman kaybetmez. Vakıf yatırım 29.04.2016 yılında Çimento şirketleri için al tavsiyesi vermiş, Raporu buradan indirebilirsiniz.

Uzun vadeli yatırımlarda genellikle sitelere girilip yorum yazılmaz, çok sığ, işlem hacimleri düşük oluyor vs sanki hisse’de kimsecikler bulunmuyor. Ekonomist Yaşar Erdinç Bir hisse senedini almak için teknik bilmemize gerek var mı? sorusuna şu şekilde cevap veriyor. Teknik bilmenize gerek yok teknik biliyorsanız da bir çok kriter olduğu için uzmanı olmadığınız sürece yanlış bilgiler edinebilirsiniz. Bir hisse senedini almak istiyorsanız öncelikle bir hisse senedini seçin ve faaliyet raporunu okuyun, şirket gelecekte neler yapacak, hangi hedefleri var? gibi soruların cevaplarını bulun, Eğer kafanıza yatarsa hisse senedini alın ve hisse bu kadar bana kazandırdıktan sonra çıkıyor hedefini koyun, hedefiniz gerçekleştikten sonra da hisse’den çıkın. şeklinde açıklıyordu.

Benim önerim finansal okur yazarlığı öğrenmenizi tavsiye ederim, teknik bilmiyorsunuz ama bilançolarda, nakit akış tablosunda ki rakamların ne anlama geldiğini geçmiş dönemlerle karşılaştırma yapmayı öğrenmelisiniz.

Dipnot:burada yer alan yazılar bilgilendirme amacıyla yazılmış olup yatırım tavsiyesi değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*