Sakarya Üniversitesi Kobi Danışmanlığı Bilinmesi Gerekenler

Sakarya Üniversitesi Kobi Danışmanlığı-KOBİ danışmalığı ülkemize yen gelmiş olan bir uygulamadır. KOBİ danışmaları, Kobilerin sıkıntı ve sorunlarını analiz ederek, bu sorunlara çözümler geliştirirler. Oluşturmuş oldukları çözüm yöntemlerinin devamlılığı ve sürekliliğini sağlarlar. Dolayısı ile KOBİ danışmanları nitelikli kişilerdir, nitelikli olmak da zorunludur. Bu nitelikli kişilerin vermiş olduğu genel hizmetin adına da Kobi Danışmanlığı hizmeti denir. Bu konuda Mesleki Yeterlilik Kurumu Kobi Danışmanlığının bir meslek haline getirilmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Nasıl KOBİ Danışmanı Olunur? Sakarya Üniversitesi Kobi Danışmanlığı

Kobi danışmanlığı için gerekli çalışmaları yürüten kurum mesleki yeterlilik kurumudur. Kobi danışmanı olabilmek için bazı sınavlar vardır. Bu sınavlar, yazılı, sözlü ve uygulamalı sınav olmak üzere üç tanedir. KOBİ danışmanı olmak isteyen bireyler mesleki yeterlilik kurumunca öngörülmüş olan mesleki sertifikayı almak için yazılı, uygulamalı ve sözlü sınava girmek ve bu sınavlardan başarılı olmak zorundadırlar.

Şu anda KOBİ danışmalığı birçok gelişmiş ülkede bir meslek olarak kabul görmek işletmelerde danışmanlardan faydalanmaktadır. Türkiye’de de artık bir meslek olarak görülmesi gerekli çalışmalar başlatılmış durumda. KOBİ danışmanları bir nevi aile hekimleri gibi çalışmalarını sürdürecekler. Türkiye’de KOBİLER KOSGEB aracılığı birçok destek görmekte. Artık bu alanda da yani nitelikli kişiler tarafından danışmanlık yapılarak KOBİ’lerin rekabet gücü, kalite, üretim kalitesi zenginleştirilecek. KOBİ’ler bundan sonra belgesi olan nitelikli kişilerden danışmanlık hizmeti alacak.

Belgeli be nitelikli kişilerin seçilmesi içinse sınav yapılacak. Bu kişiler yukarıda belirtilmiş olan üç sınavdan başarılı olması şartı aranacak. Artık yapılan son düzenleme ve uygulama ile Türkiye’de KOBİ danışmalığı alanında, TÜRKAK ve MYK’dan akredite edilmiş tek kurum olan Sakarya Üniversitesi bu sınavları yapacak. Artık belgelendirme sınavı Sakarya Üniversitesi-Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM) tarafından yapılacak. Sakarya Üniversitesi belgelendirme sınavları konusunda adeta merkezi nokta gibi. Sakarya Üniversitesi zaten otuz alanda belgelendirme sınavı yapmakta idi, bir yenisi daha eklenmiş oldu.

KOBİ Danışmanlığı Sınavını Sakarya Üniversitesi Yapacak

Yapılan yeni düzenleme ile artık KOBİ danışmanlarının de belgeli ve nitelikli olması zorunluluğunun geldiğini, bunun için ölçme ve seçme adına adayların üç farklı sınava gireceğini belirtmiştik. Bu sınavlar artık Sakarya Üniversitesi-Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM) yapacak. Konu ile ilgili olarak Sakarya Üniversitesi SAÜSEM Müdürü Doç. Dr. Hayrettin ZENGİN yaptığı açıklamada sınava başvuru için herhangi bir ön koşul olmadığını, ilerde KOBİ danışmanlığı mesleğini yapmak isteyen herkesin başvuruda bulunabileceğini söyledi. Aynı zamanda şu an KOBİ danışmanı olarak çalışan kişilerin mesleklerinde kendilerini geliştirmek, ilerde bu iş alanında kariyer yapmak isteyenlerinde kurumlarına başvuruda bulunarak, bilgi beceri ve deneyimlerini arttırabileceklerini sözlerine ekledi.

Sınav Süreci Nasıl?

Sınavda, genel işletmecilik, üretim, finans, pazarlama ve insan kaynakları olmak üzere 5 alanda adayların bilgileri ölçülmekte. Adayların iki sınav hakkı bulunmakta ve ikinci haklarında sadece başarısız oldukları alanlardan sınava girebilecekler. Başarılı olup belge almaya hak kazanan adayların sınav ücretlerinin yarısı, MYK tarafından SAÜSEM’e tahsis edilen AB hibe fonlarından tarafından karşılanacak. Bu alanda kariyer ve meslek edinmeyi planlayan kişilerin Sakarya Üniversitesi duyurularını takip etmesi gerekmektedir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*