Onaylanan Krediyi İptal Etmek

Nakde sıkıştınız ve bankadan kredi talep ettiniz veya “bana kredi çıkar mı” diye denemek istediniz ve internetten kredi formunu doldurarak kredi talebinde bulundunuz ve krediniz onaylandı, fakat siz bu krediyi kullanmak istemiyorsunuz. Nakit ihtiyacınızı başka çözümlerle karşıladınız, daha uygun faizli başka bir bankadan kredi çekmek istediniz ve bunun gibi nedenlerle kredi kullanmanıza gerek kalmadı. Bu durumda onaylanan krediyi iptal etmek için ne yapmalısınız ?

İnternetten form yoluyla yada cep telefonundan sms yolu ile başvuruda bulundunuz ve onaylanan kredinizi iptal edebileceğinizi belirtmek isteriz. Başvurunuz sonucunda size ilk etapta “olumlu” yanıtı gelir fakat kredinizi kullanmanız için, başvuruda bulunduğunuz bankanın müşteri temsilcisi size telefon ile ulaşır ve krediyi hangi hesaba yatırmanızı yada ne zaman alacağınızı sorar bu etapta siz kredi kullanmaktan vazgeçtiğinizi söyleyebilirsiniz bu sizin yasal hakkınızdır veya onaylanan krediyi iptal etmek için banka şubesine giderek iptal talebinizi iletebilirsiniz.

Kredi talebinizin onaylanmasından sonra iptal edilen kredilerde bazı bankalar masraf ücreti adı altında sizden ücret talep edebilirler fakat sms veya internetten yapılan başvurular için bu durum söz konusu değildir. İptal taleplerinizi özellikle kredi sözleşmesini imzalamadan ve para hesabınıza geçmeden yapmalısınız. Eğer konut kredisi talebinde bulunduysanız onaylanan krediyi iptal etmek istediğinizde sizden ekspertiz ücreti talep edilebilir bu durumda 500 TL gibi bir masraf sizden talep edilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*