Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?

İnternetten yapılan alışverişlerin artması ve artık her sektörde taksit imkanı sağlanması kredi kartı kullanımını oldukça yaygınlaştırmıştır. Bilinçli bir şekilde kredi kartı kullanımı hem taksit avantajlarından hemde dönemsel kampanyalardan faydalanmayı sağlamaktadır. Örneğin; çoğu kredi kartı kampanyalarında yer alan akaryakıt sektöründe olduğu gibi. Zaten mecburi bir gider olan akaryakıt alımlarına en azından %20 gibi indirimler sağlayan kredi kartları mevcut. Gıda sektöründe de yine aynı koşullar geçerli. Böylelikle alışverişlerinizde indirimler elde edersiniz. Fakat, bilinçsizce yapılan harcamalar elbette sonucu büyük sıkıntılara yol açan sonuçlara vesile olur.

Yukarıda da bahsedildiği gibi çeşitli kampanyalar yapan bankalar müşterilerin istekleri doğrultusunda anında kredi kartı gönderirler. Bir çok kredi kartı sahibi olan tüketici ise ödemelerini ve harcamalarını takipte zorlanabilir. Yapılan araştırmalara göre, kredi kartı hesap kesim tarihinden sonra yapılan yani geciken ödemelere en büyük sebep, unutkanlık. Tüketiciler maalesef otomatik ödeme de olmayan kredi kartı borçlarını takipte zorlanmakta. Bazı kredi kartı kullanıcıları bir müddet sonra bu ve benzeri nedenlerle kredi kartlarını iptal ettirmek istemekte. Peki kredi kartı nasıl iptal edilir ?

Öncelikle, bankalar hiçbir zaman özellikle sadık müşterilerini kaybetmek istemezler. Kredi kartı iptali için başvuruda bulunan tüketiciyi zorlu bir süreç bekleyebilir. Bu aslında daha çok psikolojik bir süreçtir. Banka, iptalden vazgeçirmek için kullanıcılara bir takım avantajlar sağlayacağını bildirir, örneğin aidat iadesi, ekstra puan gibi. Bu durumda yapmanız gereken kredi kartı nasıl iptal edilir sorusundan önce bilinçli ve kararlı olmak en ideal olanı.

Öncelikle kredi kartı iptali için kartınızın ait oldu bankanın müşteri telefon hattından kredi kartı menüsüne ve kart iptal departmanına ulaşmanız. Burada yapacağınız işlemler kayıt altına alınır. Kararlı bir şekilde kartınızın iptalini istediğinizi belirtmelisiniz. Kart aidatı vs. gibi sorunlar çıkartan müşteri temsilcisine yasalar gereği böyle bir şeyin olmadığını ve kartınızın iptalini istediğinizi ve hiçbir şekilde kampanya istemediğinizi vurgulamalısınız.

Ayrıca kredi kartı nasıl iptal edilir sorusunda en önemli madde, iptal etmek istediğiniz kartın mevcut ve gelecek dönemki tüm borçlarının kapatılmış olması yani hiçbir borcunun olmaması gerekir. Kredi kartınıza ait gelecek dönem borç bakiyesi fazla ise borç transferi yapabilirsiniz. Ama kart iptalinden önce borç bakiyenizin olmamasına dikkat ediniz.

Kredi kartınızın iptali için bankanın çağrı merkezini arayabileceğiniz gibi, bankanın belirtmiş olduğu fax numarasına kimlik fotokopiniz ve bir iptal talepli dilekçenizi gönderebilir veya bankanın kart iptalleri için oluşturduğu mail adresine dilekçenizi gönderebilirsiniz. Başvurularınız değerlendirilir ve olumlu görülmesi halinde 5 iş günü içerisinde işlem tamamlanarak kartınız iptal olur.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*