Kullanılmayan Hesaptan İşletim Ücreti Alınır mı?

Bankalarla müşterilerini karşı karşıya getiren en büyük sorunlardan birisi bankaların  hesap işletim ücreti almasıdır. Özellikle bazı bankaların hesap işletim ücreti kesmeyi 150 tl gibi rakamlara çıkartıyor olması da durumun gerginliğini daha da tırmandırmaktadır. Hesap işletim ücreti hakkında merak edilen bir diğer konu da kullanılmayan hesaplardan hesap işletim ücreti alınıp alınmadığıdır. Peki gerçekten de Kullanılmayan Hesaptan İşletim Ücreti Alınır mı?

 

2013 yılında getirilen bir düzenleme ile bir hesapta 180 gün boyunca kesintisiz ve azami olarak hareket görülmediği takdirde bu kullanılmayan hesaptan hesap işletim ücreti almaktadır. Kullanmadığınız hesaptan hesap işletim ücreti alınmasını istemediğiniz takdirde yapmanız gereken şey ya tüketici hakları mahkemesine başvurmaktır ya da en kesin yolu kullanmadığınız hesabı hesap işletim ücreti alınmaması için kapatmaktır.

 

Ancak kullanmadığınız hesaptan bankanız hesap işletim ücreti kesebilmek için size bildirimde bulunmak zorundadır. Bildirimi yaptıktan sonra da kullanılmayan hesap sahibine kullanıcısı istediği takdirde hesabı kapatabilmesi için 30 gün vermek zorundadır. Böylece kullanılmayan hesabınızdan hesap kesim ücreti kesilmeden önce hesabınızı kapatabilme şansınız vardır.

 

Fakat bankanız size böyle bir bildiri vermeden ve size otuz günlük bir mühlet tanımadan kullanılmayan hesabınızdan hesap işletim ücreti keserse bu sefer itiraz hakkına sahipsiniz ve tüketici haklarına başvurarak bankanızın kullanılmayan hesabınızdan kesmiş olduğu hesap işletim ücretini geri alabilirsiniz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz iki yöntemi kullanarak da kullanmadığınız hesabınıza hesap işletim ücreti ödemekten kurtulabilirsiniz. Ancak bizim size tavsiyemiz tüketici haklarına başvurmaya gerek kalmadan size sunulan otuz gün içerisinde hesabınızı kapatmanızdır. Tüketici haklarına başvurduğunuz takdirde kesilen ücreti geri alma süreniz uzayacak ve neredeyse bir yıl sonra geri alabileceksiniz ki bu hesap kullanıcılarını yıpratan bir süreçtir. Kullanılmayan Hesaptan İşletim Ücreti Alınır mı? yazımızı beğendiyseniz lütfen yorum bırakınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*